logo
Masz jakieś pytania?
799 300 310

Windows 8/8.1/10 i 100% zużycia dysku. Rozwiążmy ten problem.


1.Programy typu CCleaner, IObit, Baidu PC Faster i wszystkie „magiczne” przyspieszacze systemu.

Nie daj się nabrać na wszystkie te mityczne programy do „optymalizacji działania systemu”. Ich zadaniem jest wyciągnięcie od Ciebie pieniędzy za wersję płatną i na tym ich rola generalnie się kończy.

Mogą także dać Ci gratis właśnie w postaci problemów z zawyżonym użyciem dysku twardego komputera. Jeśli tego doświadczasz, zacznij od usunięcia tychże programów z panelu sterowania.

Zrób to bez żadnych skrupułów.

2. Antywirus / wirus

Zawyżoną liczbę operacji zapisu i odczytu na dysku twardym może także powodować Twój antywirus. Jeśli opisywany tu problem dotyczy Twojego komputera i chcesz wykluczyć wszystkie możliwe przyczyny, następnym krokiem jest właśnie wyłączenie na chwilę oprogramowania antywirusowego. Jeśli zużycie dysku spadnie, a system stanie się bardziej responsywny – to właśnie masz winnego. W tym wypadku najlepiej całkowicie odinstalować używanego antywirusa i albo skorzystać z jego alternatywy, bądź zaufać podstawowej (i całkiem z resztą niezłej) osłonie, jaką zapewnia Windows Defender.

Dla pewności przeskanuj swój system programem MalwareBytesAnti-malware (do pobrania)

3. Kochany Windows

Microsoft na swojej oryginalnej stronie próbuje bardzo łamaną polszczyzną wytłumaczyć nam, co może dziać się nie tak, z naszym systemem. Leci to dokładnie w ten sposób: „Ze względu na błąd oprogramowania układowego dysków półprzewodnikowych (SSD) nie zostanie poprawnie zakończona wejścia/wyjścia przy włączonym trybie wiadomość sygnalizowane przerwań” .

Mało można z tego zrozumieć będąc laikiem, ale wystarczająco, by wywnioskować, że generalnie chodzi o to, że „to nie nasza wina, tylko producentów SSD”. No cóż, nie do końca, gdyż problem ten występuje zarówno na dyskach magnetycznych (HDD), jak i półprzewodnikowych (SSD)

Przyczyn wysokiego użycia zasobów dyskowych, wynikających z błędnego działania samego systemu może być kilka i są najczęściej związane z pewnymi usługami/funkcjami systemu, które nie każdemu są potrzebne do szczęścia, lub w ogóle zbędnie ustawione jako domyślnie włączone.

Zanim wyłączysz jakąkolwiek z nich, przeczytaj (użyj Google!) za co ona odpowiada!

- Indeksowanie plików , którego zadaniem jest skrócenie czasu wyszukiwania plików na dyskach. Domyślnie jest ono włączone i może powodować właśnie zawyżoną ilość operacji odczytu na dysku.

Możemy je wyłączyć w następujący sposób:

Wciśnij klawisz Windows na klawiaturze Twojego komputera, oraz klawisz R. Wpisz: services.msc (tak jak na załączonym obrazku)

100procent uzycia dysku 1

Odszukaj usługę Windows Search, kliknij na niej prawym przyciskiem myszy, wejdź w menu „właściwości” i wyłącz ją.

100procent uzycia dysku 2

Uruchom komputer ponownie i sprawdź, czy problem nie zniknął.

- automatyczną defragmentacja dysku

Jak sama nazwa wskazuje, defragmentacja automatyczna uruchamia się sama, co dany odstęp czasu i ma za zadanie zoptymalizować zapisane na naszym dysku pliki pod kątem szybkości dostępu. Może jednak w niektórych przypadkach zadziałać wręcz odwrotnie i znacząco spowolnić nasz komputer. Aby ją wyłączyć, wciśnij przycisk „Start” lub klawisz Windows i zacznij wpisywać „defragmentacja”. System sam powinien domyślić się co chcesz znaleźć i pokazać odpowiedni wynik, tak jak na obrazku.

100procent uzycia dysku 3

Uruchom usługę i w menu „optymalizacja” odhacz pole „uruchom zgodnie z harmonogramem”.

100procent uzycia dysku 4

- Windows Update

Tej usługi nie będziemy wyłączać, chociaż problemy z jej błędnym działaniem mogą skutkować właśnie zbyt wysokim wykorzystaniem zasobów sprzętowych.

Czemu nie chcemy jej wyłączać? Z tego powodu, że usługa ta odpowiada za aktualizacje systemowe, których nie chcesz się pozbyć, póki naprawdę nie wiesz, co robisz. Zakładam, że wtedy także nie czytałbyś/czytałabyś tego poradnika, więc odradzam wyłączanie. Możemy jednak uruchomić tą usługę ponownie, co czasem przynosi wymierne korzyści.

Uruchom, tak jak przy punkcie dotyczącym indeksowania plików, „services.msc” a następnie odszukaj usługę Windows Update. Kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i „uruchom ponownie”.

Gotowe!

- Usługa Inteligentnego Transferu w Tle

To właśnie ona najczęściej powoduje nadzwyczajne użycie dysku twardego.
Więcej o tej usłudze przeczytać możemy tu: https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc732428(v=ws.11).aspx

Najczęściej właśnie po zatrzymaniu tej usługi systemowej, problem użycia 100% dysku znika.

Wyłączamy ją dokładnie tak samo, jak indeksowanie (Windows Search)

100procent uzycia dysku 5

 

Dodaj komentarz

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Fałszywa wiadomość od prezesa z fakturą do opłacenia

W ostatnich dnia, jest wysyp fałszywych wiadomość e-mail, które mają na celu wykonanie szybkiego przelewu przez osoby zajmujące się płatnościami w firmie na fałszywe konto.

Dostałeś dziwnego maila od prezesa, aby zapłacić nieznaną Ci fakturę?
Ktoś się podszywa pod Ciebie i wysyła do księgowości faktury, które nigdy nie powinny być opłacone?

To jest wpis dla Ciebie.

Czytaj dalej
Naprawa komputerów i laptopów Gdańsk
Czytaj dalej

Skontaktuj się z nami:

Serwis komputerowy


UL. SUBISŁAWA 28
80-354 GDAŃSK
TEL. 799 300 310
E-MAIL: KONTAKT@ITVIP.PL

POLITYKA PRYWATNOŚCI
kontakt-obsluga

Obsługa klientów biznesowych


(OBSŁUGA INFORMATYCZNA FIRM)
UL. LĘBORSKA 3B
80-306 GDAŃSK
E-MAIL: KONTAKT@ITVIP.PL

kontakt-zamowienia

zamówienia dla klientów indywidualnych


NAPRAWA LAPTOPÓW,
SERWIS KOMPUTERÓW,
ZDALNA POMOC INFORMATYCZNA.
TEL. 799 300 310
E-MAIL: KONTAKT@ITVIP.PL

Marketing internetowy: https://lembicz.pl