Jedne z możliwych problemów po aktualizacjach to brak reakcji na próby otwarcia menu start i nieodpowiadający na interakcję pasek zadań. Postarajmy się więc rozwiązać ten problem.
Sposób 1: przeinstaluj w końcu system!
Zauważyłem, że omawiany problem najczęściej dotyczy komputerów, w których system operacyjny ma już swoją – całkiem długą – historię, wpierw będąc fabrycznie zainstalowanym przed producenta laptopa Winodwsem 7, lub 8 czy 8.1. Jeśli tak jest w Twoim przypadku – to najwyższy czas, by postawić sobie czysty system Windows 10, zupełnie od nowa. Brzmi strasznie? Być może, lecz w rzeczywistości w ogóle nie jest trudne. W dodatku pisaliśmy w swoim czasie poradnik o tym jak wykonać czystą instalację – krok po kroku.
Instrukcję znajdziesz tu: Jak zainstalować system windows 10 nie przez aktualizację
Jeśli jednak jesteś z tych osób, które na komputerze posiadają zbyt wiele ważnych programów i ustawień, których przywracanie nie jest dla Ciebie żadną opcją – czytaj dalej. Postaramy się przywrócić Twój system do działania.
Sposób 2:
Wyłącz komputer i odłącz go od źródła zasilania – w przypadku laptopów wiąże się to także z wyjęciem baterii. Teraz przytrzymaj włącznik komputera przez 30 sekund, następnie podłącz zasilanie ponownie i uruchom system Windows. Ten sposób w większości przypadków nie działa i musisz mieć olbrzymie szczęście, by okazał się skuteczny w Twoim przypadku, ale warto zawsze spróbować. No chyba, ze masz laptopa bez możliwości wyjęcia baterii, gdyż wówczas możesz od razu przejść do dalszych kroków.
Sposób 3:
Wciśnij klawisz „Windows” na klawiaturze (ten z symbolem okienka, obok lewego Alt) i – jednocześnie – klawisz X. Z otwartego w ten sposób menu wybierz: Program Windows PowerShell (Administrator).
W okno które wyskoczy, wpisz polecenie: sfc /scannow i zatwierdź klawiszem Enter.
W tym momencie rozpocznie się skan. Gdy się zakończy, wklej lub wpisz w okienko polecenie:
dism /online /cleanup-image /restorehealth i zatwierdź.
Kiedy operacja zakończy się w 100% - uruchamiamy komputer ponownie.
Jeśli menu start nie działa dalej, ponownie uruchamiamy Powershella w trybie administratora (sposobem z początku podpunktu) i wklejamy:
Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml"}
Następnie uruchamiamy komputer ponownie
Sposób 4 (dla desperatów):
Jeśli nic co wyżej doradzaliśmy nie podziałało, w tym momencie nadszedł już czas, by zgrać najważniejsze dla nas pliki i przeinstalować system Windows „na świeżo” – tak, jak doradzamy w punkcie pierwszym. Jeśli jednak naprawdę, ale to naprawdę wiąże się Cię desperacka więź z Twoim niestabilnie działającym systemem, możesz zainstalować program ClassicShell, który dubluje funkcje menu Start w Windowsie, a jego geneza sięga pamiętnego Windowsa 8/8.1 z kafelkowym menu, które nie każdemu odpowiadało.
Link: http://www.classicshell.net/
Pamiętaj jednak, że od 2017 roku twórca programu przestał aktywnie go wspierać i nikt nie da Ci gwarancji stabilności jego działania.
Pamiętajmy jednak, że Twój system już jest niestabilny, więc gorzej zapewne już nie będzie.
Jeśli nasz poradnik w jakikolwiek sposób Ci pomógł – daj nam o tym znać!
Jeśli znany Ci jest sposób naprawy opisywanego problemu, który tu poruszamy – tym bardziej o tym napisz. Uzupełnimy artykuł, by sprawniej pomóc innym czytelnikom.