logo
Masz jakieś pytania?
799 300 310

Jak zasilacz UPS może uratować nam komputer?


Przerwy w zasilaniu w żaden sposób nie służą delikatnym podzespołom komputerowym.

Nagła przerwa - choćby minimalna - w dostawie prądu, może oznaczać podczas pracy na komputerze utratę ważnych danych, czy trwałe uszkodzenie elementów elektroniki sprzętu.

Biorąc pod uwagę niuanse dotyczące indywidualnych przypadków - ciężko określić, co może być gorsze... z pewną jednak ani jedno, ani drugie - w żadnym wypadku nie jest przez użytkowników komputera pożądane. Podstawowym wyznacznikiem w doborze odpowiedniego UPS powinna być ilość czasu, jaki zagwarantuje on nam podczas przerwy w dostawie prądu. Z racji tysięcy możliwych konfiguracji sprzętu komputerowego, niemożliwe jest podanie, ile dany model "utrzyma" komputer, gdy w gniazdku zabraknie elektryczności.

Tej konkretnej informacji - choćby w przybliżeniu - zawsze powinien udzielić nam sprzedawca, u którego zdecydujemy się na zakup. Musi on jednak przedtem - choćby w przybliżeniu - znać specyfikację techniczną naszego komputera; najważniejsze tutaj będą model procesora i karty graficznej (te dwa podzespoły pobierają najwięcej energii). Moc naszego zasilacza awaryjnego nie powinna być mniejsza niż sumaryczna moc urządzeń do niego podłączonych z dodatkowym 20% zapasem.

Przykładowo - komputer z procesorem Intel Core i3 IV generacji i kartą graficzną Geforce ze średniej półki (np. GTX750ti) i dwoma dyskami twardymi z zasilaczem 450W i monitorem LCD potrzebować  będzie UPS o mocy 600 VA (wolteroampów). Zaleca się, by  awaryjny zasilacz pozwolił nam "utrzymać przy życiu" nasz komputer w przypadku awarii przez minimum 5 minut (choć oczywiście - im więcej, tym lepiej)- pozwoli nam to na zapamiętanie zmian we wszystkich używanych plikach i programach.

Większość zasilaczy awaryjnych dostępnych na rynku posiada dźwiękową sygnalizację awarii zasilania sieciowego - powinniśmy zadbać, by nasz zasilacz także był wyposażony w taki system z bardzo prostej przyczyny: przerwy w dostawie prądu nie zawsze są zauważalne, szczególnie gdy siedzimy przed komputerem za dnia, gdy nie potrzebujemy źródeł światła takich jak lampa etc. Brak prądu może nam "umknąć" - tak jak i cała nasz praca nad - przykładowo - pracą magisterską.

{loadposition fb-like-it}

Pamiętajmy: to nie najdroższa karta graficzna i procesor z najwyższej półki będą zapewniać nam codzienne zaufanie do naszego sprzętu komputerowego.

By pracować bez strachu przed utratą danych nie możemy oszczędzać w szczególności na zasilaczu jak i "około komputerowym" osprzęcie zapewniającym ochronę zarówno przed niespodziewanymi zanikami elektryczności, jak i przed przepięciami.  Nawet średniej klasy zasilacz UPS zapewni nam taką ochronę.

W przypadku "sztywno ustalonego" budżetu na nowy komputer - nie warto "przycinać" na jego bezpieczeństwie... A gdy zastanawiamy się jak za 200zł zwiększyć wydajność naszego zestawu - może po prostu zwiększmy naszą pewność co do jego niezawodności? UPS to nie miesięczny abonament za bezpieczeństwo: to jednorazowa inwestycja na długie lata - nie zestarzeje się on tak szybko, jak "topowy" sprzęt dla graczy.

Pamiętajmy, iż w razie przepięcia w instalacji nasz dostawca nie zwróci nam pieniędzy za spalony sprzęt... a jeśli nawet miałby - to nie odda nam kilkuletniej kolekcji zdjęć z naszego dysku....

Dodaj komentarz

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Fałszywa wiadomość od prezesa z fakturą do opłacenia

W ostatnich dnia, jest wysyp fałszywych wiadomość e-mail, które mają na celu wykonanie szybkiego przelewu przez osoby zajmujące się płatnościami w firmie na fałszywe konto.

Dostałeś dziwnego maila od prezesa, aby zapłacić nieznaną Ci fakturę?
Ktoś się podszywa pod Ciebie i wysyła do księgowości faktury, które nigdy nie powinny być opłacone?

To jest wpis dla Ciebie.

Czytaj dalej
Naprawa komputerów i laptopów Gdańsk
Czytaj dalej

Skontaktuj się z nami:

Serwis komputerowy


UL. SUBISŁAWA 28
80-354 GDAŃSK
TEL. 799 300 310
E-MAIL: KONTAKT@ITVIP.PL

POLITYKA PRYWATNOŚCI
kontakt-obsluga

Obsługa klientów biznesowych


(OBSŁUGA INFORMATYCZNA FIRM)
UL. LĘBORSKA 3B
80-306 GDAŃSK
E-MAIL: KONTAKT@ITVIP.PL

kontakt-zamowienia

zamówienia dla klientów indywidualnych


NAPRAWA LAPTOPÓW,
SERWIS KOMPUTERÓW,
ZDALNA POMOC INFORMATYCZNA.
TEL. 799 300 310
E-MAIL: KONTAKT@ITVIP.PL

Marketing internetowy: https://lembicz.pl