logo
Masz jakieś pytania?
799 300 310

Nowy, wydajny komputer do codziennych zastosowań poniżej 1000 zł. To możliwe?


Przejdźmy jednak do szczegółów i sprawdźmy, co "pod maską" mógłby mieć taki tani zestaw:

- Płyta główna: Asus AM1I-A - koszt ok. 135zł
- Procesor: AMD Athlon 5150 - ok. 160zł
-RAM: 4gb (2x2) GoodRam 1333mhz - 150zł
- Zasilacz: Chieftec Chieftec GPA-350S S8 350W - 100zł
- Samsung 500GB 5400rpm 8MB cache SATAII SpinPoint M8 - 170zł
- Mini ITX Coolermaster Elite - 175zł

- Napęd DVD: ok. 50zł

Razem daje niewiele ponad 900zł. W tej cenie dostajemy całkowicie kompletną jednostkę komputerową. Bardziej "wprawne" oko zauważy, że w zestawieniu tym brak karty graficznej. Powód jest prosty: procesor Athlon 5150 to APU - czyli połączenie karty graficznej (w tym przypadku: Radeon HD8400) i procesora na jednym chipie. Co ważne, mimo bardzo niskiego poboru energii i kosztu tegoż APU, odpalimy na nim (co prawda: w niskich detalach, ale jednak wciąż grywalnie!) nawet grę taką jak Titanfall, na co dowodem jest niniejszy film:
- https://www.youtube.com/watch?v=0Y9WBv5-R-Y

Oczywiście, platforma AM1 nie jest stworzona z myślą o graczach, jednak fakt samej możliwości uruchomienia tak wymagających tytułów gier 3D daje pewien obraz świetnej proporcji "jakość/cena" rozwiązania proponowanego przez AMD. Dodatkowo komputer taki z powodzeniem może służyć jako HTPC - czyli niewielkich rozmiarów "centrum multimedialne", oferujące nieporównywalnie większą funkcjonalność jako centrum kina domowego niż jakikolwiek odtwarzacz DVD . Płyta główna Asus AM1l-A wyposażona jest w port HDMI, który pozwoli na podłączenie naszego "pudełka" do wszystkich nowych telewizorów, wyświetlając obraz nawet w jakości 4k (4096x2160)!!!

{loadposition fb-like-it}

Można by - ewentualnie - przyczepić się do dość niewielkiej wydajności pojedynczego rdzenia proponowanego procesora, który ustępuje pod tym względem nawet wysłużonemu Core 2 Duo E8400. Warto jednak zauważyć, iż Athlon 5150 to jednostka czterordzeniowa, zaś wszelkie nowe programy i aplikacje powstają już z myślą o wielowątkowości dzisiejszych procesorów. W tym wypadku E8400 chowa sie ze swymi dwoma "jajkami" - zużywając jednocześnie prawie trzykrotnie więcej energii niż Athlon 5150.

Jednocześnie platforma AMD zapewnia natywną obsługę standardu SATA III 6gb/s, pozwalającego na podłączenie do komputera niezwykle szybkich dysków SSD z pełną ich prędkością. Nawet nowe płyty pod tanie procesory (Pentium, Celeron) Intela w formacie mini-ITX, oferujące podobną funkcjonalność, kosztują prawie dwukrotnie więcej, niż proponowana płyta ASUSa.

Przyznać trzeba, że AMD wyszło do konsumentów z bardzo opłacalną platformą w niezwykle przystępnej cenie. Decydując się na zakup nowego sprzętu, warto rozważyć, czy aby na pewno potrzeba nam laptopa ze "sklepu z pralkami" którego ostatecznie... nigdy w życiu nie ruszymy z biurka, marnując jego mobilny potencjał, ostatecznie nam zbędny, a za który zawsze niemało zapłacimy - zarówno przy kupnie i ewentualnym późniejszym serwisie...

Mały, tani komputer można także swobodnie rozbudować - zawsze posiadamy możliwość rozbudowania zestawu o wydajniejszą, zewnętrzną kartę graficzną, czy swobodnej wymiany elementów, czego nie gwarantuje żaden laptop. Ostatecznie, o czym warto wspomnieć, platforma AM1 to ciekawe i opłacalne rozwiązanie dla firm: wspomniana energooszczędność i kompaktowość , przy jednocześnie całkiem niezłej wydajności, mogą okazać się bardzo ważnymi aspektami przy wyborze sprzętu do pracowniczych stanowisk.

AMD ostatnimi czasy wyraźnie odpuściło sobie w wyścigu o największą wydajność z Intelem - lecz właśnie dzięki temu mamy możliwość zakupu niezwykle tanich platform (FM2+/AM1), wciąż będących w pełni użytecznymi , wydajnymi i energooszczędnymi; powinni mieć to na uwadze wszyscy obciążający swoje "i-siódemki" co najwyżej filmami z youtube w 720p i tak wymagającymi grami jak Farmville...

Dodaj komentarz

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Fałszywa wiadomość od prezesa z fakturą do opłacenia

W ostatnich dnia, jest wysyp fałszywych wiadomość e-mail, które mają na celu wykonanie szybkiego przelewu przez osoby zajmujące się płatnościami w firmie na fałszywe konto. Dostałeś dziwnego maila od prezesa, aby zapłacić nieznaną Ci fakturę? Ktoś się podszywa pod Ciebie i wysyła do księgowości faktury, które nigdy nie powinny być opłacone? To jest wpis dla […]

Czytaj dalej
Naprawa komputerów i laptopów Gdańsk
Czytaj dalej

Skontaktuj się z nami:

Serwis komputerowy


UL. SUBISŁAWA 28
80-354 GDAŃSK
TEL. 799 300 310
E-MAIL: KONTAKT@ITVIP.PL

POLITYKA PRYWATNOŚCI
kontakt-obsluga

Obsługa klientów biznesowych


(OBSŁUGA INFORMATYCZNA FIRM)
UL. LĘBORSKA 3B
80-306 GDAŃSK
E-MAIL: KONTAKT@ITVIP.PL

kontakt-zamowienia

zamówienia dla klientów indywidualnych


NAPRAWA LAPTOPÓW,
SERWIS KOMPUTERÓW,
ZDALNA POMOC INFORMATYCZNA.
TEL. 799 300 310
E-MAIL: KONTAKT@ITVIP.PL

Marketing internetowy: https://lembicz.pl