1. Jak bardzo mobilny musi być Twój laptop?
Mobilność dla każdego oznacza troszeczkę co innego. Jednemu wystarczy sam fakt możliwości bezproblemowego transportu urządzenia z punktu A do punktu B. Sam podczas studiów uważałem, że tak na dobrą sprawę mój laptop mógłby być pozbawiony baterii, gdyż poruszał się tylko na trasie akademik -> dom. Jeśli masz podobne zdanie – nie jest Ci raczej potrzebny ultralekki sprzęt i nie ma raczej znaczenia, czy waży on 2, czy 2,5kg.
Co innego, gdy Twój laptop będzie Ci towarzyszył poza domem dość często i chcesz móc polegać na jego długiej pracy na baterii i niskiej wadze. Wówczas musisz zwrócić uwagę na sprzęt jak najmniejszej wagi. Nie sugeruj się także podanym przez producenta sugerowanym czasem pracy na baterii – gdyż może nie mieć on odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Warto sprawdzić w Internecie recenzje takiego laptopa i szczególną uwagę zwrócić na miejsce, w którym autor opisuje, ile laptop wytrzymał mu podczas testów bez zewnętrznego źródła zasilania, oraz co podczas tego testu na laptopie robił: pracował, przeglądał Internet, grał, czy po prostu odłożył sprzęt i czekał, aż się rozładuje. Dopiero taka informacja da Ci ogląd na to, czy czas pracy na baterii sprosta Twoim potrzebom.
2. Ile czasu zamierzasz używać tego właśnie laptopa?
Niestety, podczas kupowania laptopa trzeba zadać sobie pytanie o to, za ile lat mamy zamiar go zmienić na coś nowszego. Praktycznie każdy konsumencki laptop jest zaprojektowany by maksymalnie zminimalizować koszt produkcji, oraz by producent miał pewność, że możliwie najszybciej po skończeniu się okresu gwarancyjnego, pójdziesz do sklepu i kupisz coś nowego. W skrócie: „zwykłe” laptopy są projektowane tak, by wytrzymać około dwóch lat i musisz mieć to na uwadze.
Jeśli chcesz, by Twój laptop wytrzymał dłużej, to szukasz sprzętu klasy biznesowej.
Przykładami takich laptopów są HP Elitebook, Lenovo ThinkPad, Dell Latitude oraz Vostro, Acer TravelMate seria P oraz Asus Pro (seria P i B). Te laptopy mają szansę podziałać trochę dłużej, niż te „cywilne”, wykonane z dość ubogich materiałów. Oczywiście, jak się pewnie spodziewasz, za lepiej wykonanego laptopa przyjdzie Ci więcej zapłacić.
Osobiście jestem zdania, że kupowanie laptopa poniżej 1500zł ze sklepu nie ma generalnie sensu, gdyż będzie on tragicznej jakości i wydajności, która nie pozwoli na żaden komfort użytkowania. Jeśli na sprzęt masz do wydania mniej niż 1500zł – raczej szukaj czegoś używanego (na przykład poleasingowych laptopów biznesowych, których pełno na Allegro).
{loadposition fb-like-it}
3. Jaki powinien mieć ekran?
Sądzę, że odblaskowe ekrany w laptopach to istne przekleństwo i zmora ludzi, którzy realnie próbują korzystać z nich poza biurem/salą ćwiczeń/domem/akademikiem – czyli generalnie poza pomieszczeniem zamkniętym. A i w takim nie zawsze jest kolorowo, gdyż odblaskowy ekran przy mocnym źródle światła po prostu utrudnia pracę.
Krótko mówiąc: zwróć uwagę na to, czy wybrany przez Ciebie sprzęt posiada matowy, czy odblaskowy ekran (glare). Jeśli się błyszczy – postaraj się o wersję z ekranem matowym. Oszczędzi Ci to wielu nerwów, a nawet – o ironio – pracy na baterii.
Dlaczego? A to z tego powodu, że aby w mocnym świetle widzieć coś na ekranie z błyszczącą powierzchnią, musisz suwak jasności przesunąć praktycznie „na maxa”. Z resztą – z całą pewnością znasz to ze swojego telefonu, chcąc odczytać latem SMSa, prawda?
4. Bateria wymienna, czy nie?
Zwróć też uwagę na to, czy laptop ma wbudowaną (zamkniętą pod obudową), czy zewnętrzną baterię. W tym drugim przypadku będziesz ją w odpowiednim momencie w stanie wymienić bez problemu, na własną rękę. W przypadku baterii wbudowanej, gdy owa się zużyje, czeka Cię oddanie laptopa do serwisu i wyłożenie całkiem niemałych pieniędzy. Pamiętaj, że bateria w laptopie może (w zależności od jej zużycia) nadawać się do wymiany już po roku.
Aktualnie jest to najszybciej zużywający się element komputerów przenośnych, którego uszkodzenie raczej (poza skrajnymi przypadkami eksplozji – doskonale znanych Ci z internetowej nagonki na Samsunga Galaxy Note 7) nie powoduje „śmierci” laptopa, ale, co oczywiste, uzależnia Cię od stałego źródła zasilania. Upewnij się, czy w laptopie który chcesz zakupić wymiana baterii wiąże się z demontażem całości i utratą gwarancji, czy nie.
5. Karta graficzna. Czy zintegrowana naprawdę jest tak słaba?
Dzisiejsze zintegrowane układy graficzne przez najbliższe kilka lat w 100% wystarczą Ci do prostych gier (czasem nawet mniej „prostych”), oglądania filmów (nawet podłączając laptopa do ekranu 4k), pracy z tekstem, przeglądania Internetu etc. Nie zabraknie im mocy.
Przykładem są tu układy Intel HD z 2011 roku, które nadal wyśmienicie radzą sobie z tymi zadaniami (no może poza materiałami wideo w 4k).
W dodatku zintegrowane układy graficzne są praktycznie bezawaryjne – w porównaniu z kartami dedykowanymi GeForce i Radeon, które wyjątkowo często ulegają awariom w wyniku przegrzania.
6. Dysk? Koniecznie SSD + dysk przenośny
Wyobraź sobie, że masz do przedstawienia prezentację na zajęciach, a Twój laptop się uruchamia. I uruchamia. W nieskończoność. Instaluje aktualizacje i uruchamia się nieskończoność drugi raz, czas Twojej prezentacji wydłuża się do granic absurdu, lub w ogóle mija Ci czas.
I dlatego Twój laptop powinien mieć dysk typu SSD, a Twoje ważne dane powinny być cyklicznie przerzucane na leżący sobie gdzieś w spokoju dysk przenośny na USB 3.0.
Niweluje to także szansę na utratę danych w skutek upadku laptopa (a zdarza się, zdarza), który w pewnym momencie sam w sobie będzie dużo mniej wart, niż Twój licencjat, czy praca magisterska, a na pewno będzie Ci łatwiej zdobyć nowy sprzęt, niż zbierane latami materiały i notatki.
Podsumowując – idealny laptop dla studenta, który nie wymaga od sprzętu wysokiej wydajności w grach, a użyteczności, cechuje się:
- wysoką mobilnością i niską wagą
- matrycą 14 lub 15,6 cala (17 calowe są już po prostu ogromne)
- dobrym wykonaniem przez firmę, której można ufać (odradzam multimedialne „zabawki”)
- matowym ekranem
- prosto wymienialną baterią (możesz uprzedzić fakt i od razu kupić zapasową)
- zintegrowanym układem graficznym
- dyskiem typu SSD
W filmie związanym z tym artykułem poruszam jeszcze inne kwestie związane z laptopem dla studenta. SPRAWDŹ:
https://www.youtube.com/watch?v=U2Dmask9Zfg