logo
Masz jakieś pytania?
799 300 310

4 proste kroki do zachowania bezpieczeństwa Twoich danych


1. Backupuj na innym nośniku!

Jesteś pewien, że - nawet nowy - dysk twardy w Twoim komputerze nie ulegnie awarii? Nie bądź.
Przenośny dysk twardy na USB to stosunkowo niedrogie, a dość mocno zwiększające „prawdopodobieństwo przetrwania” danych narzędzie. Nawet najtańszy dysk przenośny powinien posłużyć Ci przynajmniej kilka lat (o ile nie będzie narażony na wstrząsy). Po prostu co jakiś czas przerzucaj na niego swoje najważniejsze pliki. W razie awarii Twojego głównego komputera – swoje kluczowe dane będziesz posiadać niezależnie. Nie ma w tym żadnej większej filozofii – po prostu: „wrzucaj to, co ważne”. Być może pewnego dnia będziesz bardzo zadowolony/a z takiej przezorności. Nie życzymy tego: ale – kto wie?

2. Spójrz w S.M.A.R.T – raz na miesiąc.

Kilkakroć już pisaliśmy o tym, iż magnetyczne dyski twarde (najczęściej używane przez nas nośniki danych w komputerze), są bardzo podatne na wszelkie awarie – szczególnie te związane z wszelkimi wstrząsami i upadkami, a dodatkowo zużywają się same z siebie. Czemu? Można to wytłumaczyć w uproszczony sposób: jeśli coś kręci się z prędkością 5400 do 7200 obrotów na minutę (a z taką prędkością kręcą się głowice w Twoim dysku twardym), to... zużywać się musi, nieprawdaż?

Na szczęście – w większości przypadków dysk już dużo wcześniej „zaalarmuje” nas o tym, że w najbliższym czasie planuje emeryturę. Jak to sprawdzimy? Choćby programem Crystal Disk Info bądź HD Tune w zakładkach „S.M.A.R.T”. Pomijając znaczenie piekielnej ilości dziwnych cyferek tam występujących – jeśli dysk ma status „OK”, nie mamy się czego obawiać. Jeśli cokolwiek „świeci” się na żółto – powinniśmy już szukać nowego dysku. Oczywiście – kolor czerwony zarezerwowany jest dla dysków totalnie niesprawnych, bądź stojących na samej krawędzi absolutnej niesprawności. Jeśli status dysku nie wskazuje na to, że – generalnie – jest „OK”, to jak najszybciej przerzucamy nasze pliki na inny dysk i powinniśmy przestać ufać naszemu „żółtemu twardzielowi”.

Nie ma co także wpadać w żadną paranoję i co kilka minut sprawdzać „jak tam mój dysk?”. Owszem, dyski lubią popsuć się w najmniej oczekiwanym momencie, ale... bez przesady. Nie aż tak często ; ) Mały „przegląd techniczny” raz na miesiąc powinien w zupełności wystarczyć.

zdrowy-dysk-twardyprzykład zdrowego dysku twardego

uszkodzony-dysk-twardyten dysk zaś długo już nie podziała...

3. Trzymaj pliki w chmurze!

Dropbox, Google Drive, Bitcasa, Microsoft SkyDrive – to (prawie) darmowe usługi, dające nam możliwość przechowywania kilku gigabajtów (najczęściej około 10) danych na zewnętrznym serwerze – mając do nich dostęp z każdego urządzenia z jakiego będziemy mieli możliwość zalogowania się do tej konkretnej usługi on-line. Jest to niezwykle wygodna i pewna metoda archiwizacji niewielkiej ilości danych. Zwiększenie jednak ilości posiadanego miejsca z reguły jest płatne - nawet kilkaset złotych rocznie za nielimitowaną ilość danych w chmurze. Nie da się jednak ukryć, że – w odróżnieniu od archiwizacji „fzycznej” - ten typ „backupu” jest niezwykle wygodny – gdyż dostęp do naszych danych możemy mieć zarówno z telefonu czy tabletu z systemem operacyjnym Android bądź Windows Mobile, jak i z naszego komputera, nawet z dala od domu, bez „żonglowania” dyskiem przenośnym, pendrivem itd. Wygodne, bezpieczne – lecz powyżej pewnej ilości gigabajtów – drogie rozwiązanie, przynajmniej na polską kieszeń.

{loadposition fb-like-it}

4. Sklonuj system – bądź strukturę całego dysku!

Posiadasz dysk przenośny wielkości terabajta (bądź jeszcze więcej?) i spora ilość miejsca leży po prostu „odłogiem” i czeka na lepsze czasy? Wykorzystaj ją!

Za pomocą darmowego narzędzia, jakim jest EaseUS Todo Backup Free w banalnie prosty sposób sklonujemy nasz dysk systemowy – i w razie „wysypki” systemu bądź nośnika w tak samo prosty sposób przywrócimy sobie ów system – bez wielogodzinnej instalacji wszelkich sterowników i potrzebnych programów.

Wystarczy, że uruchomimy program, klikniemy pole „System Backup”, następnie wybierając nośnik (partycję, bądź cały dysk) na jakim chcemy przechowywać kopię systemu i... „czary” dzieją się same po naciśnięciu opcji „Proceed”.

Gdy ów system chcemy na konkretną partycję przywrócić – w lewym menu zmieniami „Backup” na „Recovery”. Następnie klikamy „System Recovery” - i – analogicznie – wybieramy plik na w jakim zapisaliśmy sobie nasz backup systemu, następnie wybieramy docelowe miejsce jego „wypakowania”. Nic prostszego – i poradzi sobie z tym nawet początkujący użytkownik.
W identyczny sposób możemy „klonować” nie tylko systemy, ale także „normalne” partycje,
„wymazywać” po sobie wszelkie ślady po naszych plikach (do tego stopnia, że niemożliwe będzie ich odzyskanie, gdy – przykładowo - chcielibyśmy sprzedać lub podarować nasz dysk przenośny), a nawet dokonać backupu systemu Android z naszego telefonu!
Menu programu Todo jest bardzo proste i intuicyjne, a warto także wspomnieć, że – absolutnie za darmo – program oferuje praktycznie te same opcje, co programy bardziej skomplikowane, mniej intuicyjne, których licencje nawet do domowego użytku kosztują kilkaset złotych. Gdzie jest haczyk? Nie ma. Todo jest darmowym narzędziem – o ile używamy go niekomercyjnie.

klon-systemu

Mamy nadzieję, że ten bardzo prosty poradnik pomoże podnieść choć trochę bezpieczeństwo Twojej domowej biblioteki cyfrowych zdjęć rodzinnych, czy zbieranej latami biblioteki plików muzycznych – bądź jakiegokolwiek innego archiwum, które posiadasz. Pamiętaj, że możesz segregować swoje dane pod względem ważności. Przykładowo: Twoją pracę licencjacką i magisterską polecamy trzymać zarówno w chmurze, jak i na kilku niezależnych nośnikach. Jest ona dla Ciebie o wiele ważniejsza, niż muzyka czy filmy, które znów możesz ściągnąć. Zachowując minimum bezpieczeństwa, wystrzec możesz się utraty wielu godzin pracy, bądź lat „zbieractwa”.

Dodaj komentarz

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Fałszywa wiadomość od prezesa z fakturą do opłacenia

W ostatnich dnia, jest wysyp fałszywych wiadomość e-mail, które mają na celu wykonanie szybkiego przelewu przez osoby zajmujące się płatnościami w firmie na fałszywe konto.

Dostałeś dziwnego maila od prezesa, aby zapłacić nieznaną Ci fakturę?
Ktoś się podszywa pod Ciebie i wysyła do księgowości faktury, które nigdy nie powinny być opłacone?

To jest wpis dla Ciebie.

Czytaj dalej
Udostępnianie folderu w sieci domowej w systemie Windows 11

Jeśli posiadasz więcej niż jeden komputer i chcesz w prosty sposób udostępniać między nimi pliki – bez użycia dysków zewnętrznych, czy pendriveów, lub po prostu masz zamiar udostępnić pliki innym domownikom w prosty sposób – zapoznaj się z naszą krótką instrukcją. Przygotowaliśmy dla Ciebie także materiał wideo. Dasz radę! Wymagania, by procedurę zakończyć sukcesem to: […]

Czytaj dalej

Skontaktuj się z nami:

Serwis komputerowy


UL. SUBISŁAWA 28
80-354 GDAŃSK
TEL. 799 300 310
E-MAIL: KONTAKT@ITVIP.PL

POLITYKA PRYWATNOŚCI
kontakt-obsluga

Obsługa klientów biznesowych


(OBSŁUGA INFORMATYCZNA FIRM)
UL. LĘBORSKA 3B
80-306 GDAŃSK
E-MAIL: KONTAKT@ITVIP.PL

kontakt-zamowienia

zamówienia dla klientów indywidualnych


NAPRAWA LAPTOPÓW,
SERWIS KOMPUTERÓW,
ZDALNA POMOC INFORMATYCZNA.
TEL. 799 300 310
E-MAIL: KONTAKT@ITVIP.PL

Marketing internetowy: https://lembicz.pl