Skontaktuj się z nami


* pole wymagane

Czyszczenie latopa, czyszczenie układu chłodzenia w komputerze.

Dlaczego czyszczenie laptopa jest tak ważne?

Bardzo wielu awarii laptopów można uniknąć, pamiętając o czymś, co może wydawać się banałem i oczywistością, jednak przez wielu użytkowników komputerów przenośnych jest – jak wynika z naszego doświadczenia – zaniedbywane. Chodzi oczywiście o regularne czyszczenie układu chłodzenia.

Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób chłodzi się Twój komputer przenośny? I dlaczego w ogóle musi? Być może nie interesuje Cię to w momencie, gdy laptop działa. Z całą pewnością zacznie Cię interesować, gdy przestanie – wtedy dokładnie prześledzisz cały Internet by poznać przyczynę, dla której Twój laptop uruchamia się, lecz brak na nim obrazu. Więc poświęć chwilę i dowiedz się dlaczego jego odpowiednia wentylacja i kultura pracy są tak istotne.
Wentylacja!

Najczęściej spotykanym systemem chłodzenia laptopa jest taki, w którym zimne powietrze „zasysane” jest spod spodu obudowy, następnie przelatuje ono przez wentylację i zostaje wyrzucone po boku, lub z tyłu komputera. Nie ma więc możliwości, by Twój laptop wraz z powietrzem nie zasysał kurzu – szczególnie, gdy używasz go często na takich powierzchniach jak koce czy pościel.

Pamiętaj też, że sam się łuszczysz. Tak – codzienne zrzucasz bardzo dużo naskórka, szczególnie z dłoni. Nie trudno się domyślić, gdzie to wszystko jest „wsysane”. Kurz we wnętrzu laptopa blokuje po jakimś czasie zarówno możliwość wlotu, jak i wylotu powietrza – uniemożliwiając swobodną wentylację i chłodzenie.

W skrócie mówiąc: Twoja złuszczona skóra, włókna Twoich ubrań, sierść Twoich zwierząt, oraz okruchy Twojego pożywienia powoli i nieubłagalnie zapychają Twój komputer. Brzmi strasznie, ale jest to normalne i nieszkodliwe, póki masz tego świadomość i dbasz o to, by nie wytworzyły w środku laptopa totalnego „skrzepu”.

 

 laptop_dell  

Laptop firmy Dell leżący „do góry nogami” – idealnie widać otwory wlotowe i wylotowe układu chłodzenia

 

Pasta nie tylko na butach.

Ważnym aspektem poprawnej pracy omawianego układu jest – o czym wie bardziej nieliczna część użytkowników – pasta termoprzewodząca.

Jest to po prostu pewien rodzaj „mazi”, który ma za zadanie wypełnić pewną, minimalną lukę, między radiatorem czy tzw. „heatpipem” (czyli elementem stykającym się z nagrzewającym się układem i bezpośrednio odprowadzającym z niego ciepło w okolice wentylatora). „Maź” owa najczęściej składa się z mieszaniny olejów mineralnych, sproszkowanej porcelany lub drobinek aluminium, które doskonale przewodzą ciepło (w laptopach nie stosujemy past opartych na aluminium, gdyż przewodzą one prąd, a procesory w laptopach nie są przed tym dobrze zabezpieczone – inaczej jest w komputerach stacjonarnych).

nakladanie_pasty

Nakładanie pasty Pactum PT-1 na mostek południowy Intel HM67

 

Omawiana pasta – mimo, iż niepozorna – ma kluczowe znaczenie w stabilnym działaniu Twojego laptopa. Są z nią jednak dwa dość poważne problemy:

  • Po jakimś czasie wysycha na wiór, tracąc swoje właściwości i stając się izolatorem, zamiast przewodnikiem ciepła
  • Często jest w tragicznie niedbały sposób fabrycznie nakładana.

 

pasta_samsung

Fabrycznie nałożona pasta w laptopie firmy Samsung: nie dość, że najtańsza, to nałożona wybitnie niedbale

 

asus_pasta
Asus co prawda nie oszczędza tak bardzo i stosuje pastę troszeczkę wydajniejszą niż Samsung, jednak definitywnie coś tu jest wciąż nie tak…

 

Znaczna ilość sprzętu, który ląduje w naszym serwisie należy do osób, które nie mają zielonego pojęcia o fakcie, że laptopa raz na jakiś czas należy poddać technicznej konserwacji.
Większość laptopów jakie do nas trafiają nie jest jeszcze w stanie krytycznym.

Pierwsze objawy zakurzonego układu chłodzenia w laptopie objawiać się będzie zauważalnym zmniejszeniem jego wydajności, spowodowanym zaniżonym taktowaniem procesora, bądź karty graficznej. Dlaczego tak? Gdyż przegrzewający się układ automatycznie będzie zaniżać swą wydajność, żeby się nie przegrzać. Następnym etapem będzie wyłączanie się laptopa – znów spowodowane automatyką zabezpieczenia termicznego. I to jest ostatnia chwila, w której jeszcze nie jest za późno czyszczenie naszego sprzętu i wymianę past, gdyż następnie przegrzany układ dosłownie „odklei” się od płytki drukowanej do której przytwierdzony jest za pomocą mikroskopijnych cynowych kuleczek. Wtedy nie pomoże nic innego, jak wymiana płyty głównej (stosunkowa droga usługa) lub wymiana uszkodzonego układu (taniej, lecz wciąż nie tanio).

Pamiętaj – dbanie o czysty układ chłodzenia Twojego laptopa to nie tylko gwarancja jego bezawaryjnej i długiej pracy, lecz również zapewnienie sobie sprawnie działającego i niefrustrującego podczas użytkowania sprzętu. Bo kto lubi, jak laptop parzy w uda i wyłącza się w losowych momentach?

serwis komputerów dell gdańsk
naprawa komputerów hp gdańsk
serwis laptopów sony vaio gdańsk
naprawa komputerów gdańsk
serwis laptopów toshiba gdańsk
<naprawa komputerów acer gdańsk
serwis laptopów asus gdańsk
naprawa komputerów lenovo gdańsk
serwis laptopów samsung gdańsk
naprawa sprzetu amd gdańsk
serwis gigabyte gdańsk
naprawa laptopów cisco gdańsk
naprawa sprzetu nvidia gdańsk
naprawa laptopów intel gdańsk