Skontaktuj się z nami


* pole wymagane
13 Czerwiec 2018

Windows 10 – brak menu start po aktualizacji

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00)
Loading...

Aktualizacje systemu Windows powodują problemy od kiedy tylko istnieją. Dokąd tylko sięgnę pamięcią – to każdy okres mojej „informatycznej świadomości” zawierał w sobie jakąś łatkę/poprawkę do Windowsa, na którą trzeba było uważać i która powodowała niechciane skutki uboczne.
Z Windowsem 10 oczywiście – jak wszyscy wiemy – nie jest inaczej. Aktualizacje czasem powodują, że nasz system nie nadaje się do użytkowania.

Jedne z możliwych problemów po aktualizacjach to brak reakcji na próby otwarcia menu start i nieodpowiadający na interakcję pasek zadań. Postarajmy się więc rozwiązać ten problem.

Sposób 1: przeinstaluj w końcu system!

Zauważyłem, że omawiany problem najczęściej dotyczy komputerów, w których system operacyjny ma już swoją – całkiem długą – historię, wpierw będąc  fabrycznie zainstalowanym przed producenta laptopa Winodwsem 7, lub 8 czy 8.1. Jeśli tak jest w Twoim przypadku – to najwyższy czas, by postawić sobie czysty system Windows 10, zupełnie od nowa. Brzmi strasznie? Być może, lecz w rzeczywistości w ogóle nie jest trudne. W dodatku pisaliśmy w swoim czasie poradnik o tym jak wykonać czystą instalację – krok po kroku.
Instrukcję znajdziesz tu: Jak zainstalować system windows 10 nie przez aktualizację

Jeśli jednak jesteś z tych osób, które na komputerze posiadają zbyt wiele ważnych programów i ustawień, których przywracanie nie jest dla Ciebie żadną opcją – czytaj dalej. Postaramy się przywrócić Twój system do działania.

Sposób 2:

Wyłącz komputer i odłącz go od źródła zasilania – w przypadku laptopów wiąże się to także z wyjęciem baterii. Teraz przytrzymaj włącznik komputera przez 30 sekund, następnie podłącz zasilanie ponownie i uruchom system Windows. Ten sposób w większości przypadków nie działa i musisz mieć olbrzymie szczęście, by okazał się skuteczny w Twoim przypadku, ale warto zawsze spróbować. No chyba, ze masz laptopa bez możliwości wyjęcia baterii, gdyż wówczas możesz od razu przejść do dalszych kroków.

Sposób 3:

Wciśnij klawisz „Windows” na klawiaturze (ten z symbolem okienka, obok lewego Alt) i – jednocześnie – klawisz X. Z otwartego w ten sposób menu wybierz: Program Windows PowerShell (Administrator).

W okno które wyskoczy, wpisz polecenie: sfc /scannow i zatwierdź klawiszem Enter.
W tym momencie rozpocznie się skan. Gdy się zakończy, wklej lub wpisz w okienko polecenie:

dism /online /cleanup-image /restorehealth i zatwierdź.


Kiedy operacja zakończy się w 100% – uruchamiamy komputer ponownie.

Jeśli menu start nie działa dalej, ponownie uruchamiamy Powershella w trybie administratora (sposobem z początku podpunktu) i wklejamy:

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}


Następnie uruchamiamy komputer ponownie

Sposób 4 (dla desperatów):

Jeśli nic co wyżej doradzaliśmy nie podziałało, w tym momencie nadszedł już czas, by zgrać najważniejsze dla nas pliki i przeinstalować system Windows „na świeżo” – tak, jak doradzamy w punkcie pierwszym. Jeśli jednak naprawdę, ale to naprawdę wiąże się Cię desperacka więź z Twoim niestabilnie działającym systemem, możesz zainstalować program ClassicShell, który dubluje funkcje menu Start w Windowsie, a jego geneza sięga pamiętnego Windowsa 8/8.1 z kafelkowym menu, które nie każdemu odpowiadało.

Link: http://www.classicshell.net/

Pamiętaj jednak, że od 2017 roku twórca programu przestał aktywnie go wspierać i nikt nie da Ci gwarancji stabilności jego działania.
Pamiętajmy jednak, że Twój system już jest niestabilny, więc gorzej zapewne już nie będzie.

Jeśli nasz poradnik w jakikolwiek sposób Ci pomógł – daj nam o tym znać!
Jeśli znany Ci jest sposób naprawy opisywanego problemu, który tu poruszamy – tym bardziej o tym napisz. Uzupełnimy artykuł, by sprawniej pomóc innym czytelnikom.

 

 

Autor:

serwis komputerów dell gdańsk
naprawa komputerów hp gdańsk
serwis laptopów sony vaio gdańsk
naprawa komputerów gdańsk
serwis laptopów toshiba gdańsk
<naprawa komputerów acer gdańsk
serwis laptopów asus gdańsk
naprawa komputerów lenovo gdańsk
serwis laptopów samsung gdańsk
naprawa sprzetu amd gdańsk
serwis gigabyte gdańsk
naprawa laptopów cisco gdańsk
naprawa sprzetu nvidia gdańsk
naprawa laptopów intel gdańsk