Skontaktuj się z nami


* pole wymagane
14 Wrzesień 2016

Windows 8/8.1/10 i 100% zużycia dysku. Rozwiążmy ten problem.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (głosów: 13, średnia: 3,77)
Loading...

Twój komputer spowolnił, a manager zadań pokazuje Ci 100% zużycia zasobów dysku twardego? Spokojnie, nie tylko Tobie. To bardzo powszechny problem w systemach Windows 8.1 oraz Windows 10. Jednak przyczyna nie zawsze leży po stronie złego działania samego systemu i nie zawsze winny jest tu sam Microsoft, jak najczęściej utarło się sądzić.

Ten jeden problem może mieć całkiem sporą ilość przyczyn, a ja postaram się tu opisać najczęstsze oraz to, jak sobie z tym poradzić, bez wizyty w serwisie.

1.Programy typu CCleaner, IObit, Baidu PC Faster i wszystkie „magiczne” przyspieszacze systemu.

Nie daj się nabrać na wszystkie te mityczne programy do „optymalizacji działania systemu”. Ich zadaniem jest wyciągnięcie od Ciebie pieniędzy za wersję płatną i na tym ich rola generalnie się kończy.

Mogą także dać Ci gratis właśnie w postaci problemów z zawyżonym użyciem dysku twardego komputera. Jeśli tego doświadczasz, zacznij od usunięcia tychże programów z panelu sterowania.

Zrób to bez żadnych skrupułów.

2. Antywirus / wirus

Zawyżoną liczbę operacji zapisu i odczytu na dysku twardym może także powodować Twój antywirus. Jeśli opisywany tu problem dotyczy Twojego komputera i chcesz wykluczyć wszystkie możliwe przyczyny, następnym krokiem jest właśnie wyłączenie na chwilę oprogramowania antywirusowego. Jeśli zużycie dysku spadnie, a system stanie się bardziej responsywny – to właśnie masz winnego. W tym wypadku najlepiej całkowicie odinstalować używanego antywirusa i albo skorzystać z jego alternatywy, bądź zaufać podstawowej (i całkiem z resztą niezłej) osłonie, jaką zapewnia Windows Defender.

Dla pewności przeskanuj swój system programem MalwareBytesAnti-malware (do pobrania)

3. Kochany Windows

Microsoft na swojej oryginalnej stronie próbuje bardzo łamaną polszczyzną wytłumaczyć nam, co może dziać się nie tak, z naszym systemem. Leci to dokładnie w ten sposób: „Ze względu na błąd oprogramowania układowego dysków półprzewodnikowych (SSD) nie zostanie poprawnie zakończona wejścia/wyjścia przy włączonym trybie wiadomość sygnalizowane przerwań” .

Mało można z tego zrozumieć będąc laikiem, ale wystarczająco, by wywnioskować, że generalnie chodzi o to, że „to nie nasza wina, tylko producentów SSD”. No cóż, nie do końca, gdyż problem ten występuje zarówno na dyskach magnetycznych (HDD), jak i półprzewodnikowych (SSD)

Przyczyn wysokiego użycia zasobów dyskowych, wynikających z błędnego działania samego systemu może być kilka i są najczęściej związane z pewnymi usługami/funkcjami systemu, które nie każdemu są potrzebne do szczęścia, lub w ogóle zbędnie ustawione jako domyślnie włączone.

Zanim wyłączysz jakąkolwiek z nich, przeczytaj (użyj Google!) za co ona odpowiada!

– Indeksowanie plików , którego zadaniem jest skrócenie czasu wyszukiwania plików na dyskach. Domyślnie jest ono włączone i może powodować właśnie zawyżoną ilość operacji odczytu na dysku.

Możemy je wyłączyć w następujący sposób:

Wciśnij klawisz Windows na klawiaturze Twojego komputera, oraz klawisz R. Wpisz: services.msc (tak jak na załączonym obrazku)

100procent uzycia dysku 1

Odszukaj usługę Windows Search, kliknij na niej prawym przyciskiem myszy, wejdź w menu „właściwości” i wyłącz ją.

100procent uzycia dysku 2

Uruchom komputer ponownie i sprawdź, czy problem nie zniknął.

– automatyczną defragmentacja dysku

Jak sama nazwa wskazuje, defragmentacja automatyczna uruchamia się sama, co dany odstęp czasu i ma za zadanie zoptymalizować zapisane na naszym dysku pliki pod kątem szybkości dostępu. Może jednak w niektórych przypadkach zadziałać wręcz odwrotnie i znacząco spowolnić nasz komputer. Aby ją wyłączyć, wciśnij przycisk „Start” lub klawisz Windows i zacznij wpisywać „defragmentacja”. System sam powinien domyślić się co chcesz znaleźć i pokazać odpowiedni wynik, tak jak na obrazku.

100procent uzycia dysku 3

Uruchom usługę i w menu „optymalizacja” odhacz pole „uruchom zgodnie z harmonogramem”.

100procent uzycia dysku 4

– Windows Update

Tej usługi nie będziemy wyłączać, chociaż problemy z jej błędnym działaniem mogą skutkować właśnie zbyt wysokim wykorzystaniem zasobów sprzętowych.

Czemu nie chcemy jej wyłączać? Z tego powodu, że usługa ta odpowiada za aktualizacje systemowe, których nie chcesz się pozbyć, póki naprawdę nie wiesz, co robisz. Zakładam, że wtedy także nie czytałbyś/czytałabyś tego poradnika, więc odradzam wyłączanie. Możemy jednak uruchomić tą usługę ponownie, co czasem przynosi wymierne korzyści.

Uruchom, tak jak przy punkcie dotyczącym indeksowania plików, „services.msc” a następnie odszukaj usługę Windows Update. Kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i „uruchom ponownie”.

Gotowe!

– Usługa Inteligentnego Transferu w Tle

To właśnie ona najczęściej powoduje nadzwyczajne użycie dysku twardego.
Więcej o tej usłudze przeczytać możemy tu: https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc732428(v=ws.11).aspx

Najczęściej właśnie po zatrzymaniu tej usługi systemowej, problem użycia 100% dysku znika.

Wyłączamy ją dokładnie tak samo, jak indeksowanie (Windows Search)

100procent uzycia dysku 5

 

Autor:

serwis komputerów dell gdańsk
naprawa komputerów hp gdańsk
serwis laptopów sony vaio gdańsk
naprawa komputerów gdańsk
serwis laptopów toshiba gdańsk
<naprawa komputerów acer gdańsk
serwis laptopów asus gdańsk
naprawa komputerów lenovo gdańsk
serwis laptopów samsung gdańsk
naprawa sprzetu amd gdańsk
serwis gigabyte gdańsk
naprawa laptopów cisco gdańsk
naprawa sprzetu nvidia gdańsk
naprawa laptopów intel gdańsk