Skontaktuj się z nami

* pole wymagane
14 Wrzesień 2016

Windows 8/8.1/10 i 100% zużycia dysku. Rozwiążmy ten problem.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (głosów: 10, średnia: 3,50)
Loading...

Twój komputer spowolnił, a manager zadań pokazuje Ci 100% zużycia zasobów dysku twardego? Spokojnie, nie tylko Tobie. To bardzo powszechny problem w systemach Windows 8.1 oraz Windows 10. Jednak przyczyna nie zawsze leży po stronie złego działania samego systemu i nie zawsze winny jest tu sam Microsoft, jak najczęściej utarło się sądzić.

Ten jeden problem może mieć całkiem sporą ilość przyczyn, a ja postaram się tu opisać najczęstsze oraz to, jak sobie z tym poradzić, bez wizyty w serwisie.

1.Programy typu CCleaner, IObit, Baidu PC Faster i wszystkie „magiczne” przyspieszacze systemu.

Nie daj się nabrać na wszystkie te mityczne programy do „optymalizacji działania systemu”. Ich zadaniem jest wyciągnięcie od Ciebie pieniędzy za wersję płatną i na tym ich rola generalnie się kończy.

Mogą także dać Ci gratis właśnie w postaci problemów z zawyżonym użyciem dysku twardego komputera. Jeśli tego doświadczasz, zacznij od usunięcia tychże programów z panelu sterowania.

Zrób to bez żadnych skrupułów.

2. Antywirus / wirus

Zawyżoną liczbę operacji zapisu i odczytu na dysku twardym może także powodować Twój antywirus. Jeśli opisywany tu problem dotyczy Twojego komputera i chcesz wykluczyć wszystkie możliwe przyczyny, następnym krokiem jest właśnie wyłączenie na chwilę oprogramowania antywirusowego. Jeśli zużycie dysku spadnie, a system stanie się bardziej responsywny – to właśnie masz winnego. W tym wypadku najlepiej całkowicie odinstalować używanego antywirusa i albo skorzystać z jego alternatywy, bądź zaufać podstawowej (i całkiem z resztą niezłej) osłonie, jaką zapewnia Windows Defender.

Dla pewności przeskanuj swój system programem MalwareBytesAnti-malware (do pobrania)

3. Kochany Windows

Microsoft na swojej oryginalnej stronie próbuje bardzo łamaną polszczyzną wytłumaczyć nam, co może dziać się nie tak, z naszym systemem. Leci to dokładnie w ten sposób: „Ze względu na błąd oprogramowania układowego dysków półprzewodnikowych (SSD) nie zostanie poprawnie zakończona wejścia/wyjścia przy włączonym trybie wiadomość sygnalizowane przerwań” .

Mało można z tego zrozumieć będąc laikiem, ale wystarczająco, by wywnioskować, że generalnie chodzi o to, że „to nie nasza wina, tylko producentów SSD”. No cóż, nie do końca, gdyż problem ten występuje zarówno na dyskach magnetycznych (HDD), jak i półprzewodnikowych (SSD)

Przyczyn wysokiego użycia zasobów dyskowych, wynikających z błędnego działania samego systemu może być kilka i są najczęściej związane z pewnymi usługami/funkcjami systemu, które nie każdemu są potrzebne do szczęścia, lub w ogóle zbędnie ustawione jako domyślnie włączone.

Zanim wyłączysz jakąkolwiek z nich, przeczytaj (użyj Google!) za co ona odpowiada!

– Indeksowanie plików , którego zadaniem jest skrócenie czasu wyszukiwania plików na dyskach. Domyślnie jest ono włączone i może powodować właśnie zawyżoną ilość operacji odczytu na dysku.

Możemy je wyłączyć w następujący sposób:

Wciśnij klawisz Windows na klawiaturze Twojego komputera, oraz klawisz R. Wpisz: services.msc (tak jak na załączonym obrazku)

100procent uzycia dysku 1

Odszukaj usługę Windows Search, kliknij na niej prawym przyciskiem myszy, wejdź w menu „właściwości” i wyłącz ją.

100procent uzycia dysku 2

Uruchom komputer ponownie i sprawdź, czy problem nie zniknął.

– automatyczną defragmentacja dysku

Jak sama nazwa wskazuje, defragmentacja automatyczna uruchamia się sama, co dany odstęp czasu i ma za zadanie zoptymalizować zapisane na naszym dysku pliki pod kątem szybkości dostępu. Może jednak w niektórych przypadkach zadziałać wręcz odwrotnie i znacząco spowolnić nasz komputer. Aby ją wyłączyć, wciśnij przycisk „Start” lub klawisz Windows i zacznij wpisywać „defragmentacja”. System sam powinien domyślić się co chcesz znaleźć i pokazać odpowiedni wynik, tak jak na obrazku.

100procent uzycia dysku 3

Uruchom usługę i w menu „optymalizacja” odhacz pole „uruchom zgodnie z harmonogramem”.

100procent uzycia dysku 4

– Windows Update

Tej usługi nie będziemy wyłączać, chociaż problemy z jej błędnym działaniem mogą skutkować właśnie zbyt wysokim wykorzystaniem zasobów sprzętowych.

Czemu nie chcemy jej wyłączać? Z tego powodu, że usługa ta odpowiada za aktualizacje systemowe, których nie chcesz się pozbyć, póki naprawdę nie wiesz, co robisz. Zakładam, że wtedy także nie czytałbyś/czytałabyś tego poradnika, więc odradzam wyłączanie. Możemy jednak uruchomić tą usługę ponownie, co czasem przynosi wymierne korzyści.

Uruchom, tak jak przy punkcie dotyczącym indeksowania plików, „services.msc” a następnie odszukaj usługę Windows Update. Kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i „uruchom ponownie”.

Gotowe!

– Usługa Inteligentnego Transferu w Tle

To właśnie ona najczęściej powoduje nadzwyczajne użycie dysku twardego.
Więcej o tej usłudze przeczytać możemy tu: https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc732428(v=ws.11).aspx

Najczęściej właśnie po zatrzymaniu tej usługi systemowej, problem użycia 100% dysku znika.

Wyłączamy ją dokładnie tak samo, jak indeksowanie (Windows Search)

100procent uzycia dysku 5

 

Autor:

 • luk

  fajne, ale nic nie pomaga… ;(

  • No to niestety, zostaje Ci tylko reinstalacja systemu 🙁

   • Marcin

    A jeśli problem powtarza się nawet po reinstalacji systemu to czy może wina leżeć w samym dysku?
    Jak przeinstalowałem system to działało wszystko perfekcyjnie aż pewnego razu zaczął ponownie zamulać i pokazuję 100% zużycia dysku.

    • Nie, to oznacza, że wystąpił drugi raz dokładnie ten sam problem i pora na SSD 🙂

     • Sarogass

      Ok dziękuję za szybką odpowiedź właśnie takie oczekiwałem i miałem zamiar kupić SSD ale wolałem się upewnić. Pozdrawiam 🙂

     • My również pozdrawiamy! 🙂

 • Trolpaolo

  Pomogło dzieki

 • Mati

  nie mam tej usługi inteligentnego transferu

 • Psssss

  Działa super, dzięki wielkie 😀

  • Cieszymy się! 🙂

 • Tom

  Po wpisaniu komendy services.msc i uruchomieniu narzędzia wszystkie pola są nieaktywne. Nie idzie zatrzymać, uruchomić ponownie żadnej usługi. Jestem na koncie administratora. Win 8.1

  • Polecamy przesiadkę na Win10 jak już są aż takie jaja. Naprawdę – wszystkie problemy za jednym razem się rozwiąże.

   • Tom

    To jest firmowy komputer i nie chcę tu nic ruszać.
    Nie ma możliwości pod Win 8.1 zatrzymać usług??
    Nie mówcie. To są dopiero jaja.

    • A uprawnienia admina mamy?

     Skoro to firmowy komp – to może powinien zająć się tym firmowy IT-guy?

     No i na dogrywkę: skoro nie chcesz tam nic ruszać, to czemu ruszasz? 🙂

     • Tom

      Mamy.
      Nie ma takiego.
      Zatrzymanie usługi w porównaniu do instalacji Win 10 to jak nic.
      Już znalazłem obejście, choć nie jestem informatykiem, a wy myście dalej..

     • Gratuluje, że się udało 😉
      Jesteś bogatszy o wiedzę. Skoro masz w pracy kogoś z IT, to czego wymagałeś od tego bloga?
      Darmowej porady? Jeszcze dla firmy?
      To tak nie działa 😉 Jeżeli chcesz konkretnej porady na już, teraz, to od tego jest konkretna usługa. Pretensjonalne podejście w necie, nie pomoże Ci nigdzie.

 • Paulina Ostrowska

  100% zużycia po defragmentacji dysku i za każdym razem jak włączam laptopa mam jakby nie skończony proces optymalizacji i odpalam optymalizacje, zużycie spada i wszystko jest ok do następnego wyłączenia systemu i tak w kółko.

Wyszukiwanie
Darmowy poradnik w formie e-booka

Pobierz całkowicie za darmo poradnik "jak dbać o komputer?", który pozwoli Ci cieszyć się stabilnym, szybkim komputerem przez wiele lat!

Warto zobaczyć
Technologia użytkowa stała się nudna. I stanęła w miejscu. Technologia stała się nudna
Pamiętam jak dwie dekady temu świat technologii co rusz płodził coś rewolucyjnego, co robiło wrażenie, co było obiektem westchnień i silnego pożądania. Wówczas sprzęt elektroniczny produk…
5 rzeczy do zrobienia przy oddawaniu komputera do serwisu
Tekst o tym, jak opowiedzieć informatykowi o swoim problemie, musiał kiedyś powstać. Zabierałem się do niego kilkakroć, ale zawsze łapałem się na tym, że mogę być odebrany jako zarozumia…
Dlaczego Windows 10 jest tak nielubianym systemem?
Blogi i strony zajmujące się tematyką technologii i świata komputerowego, poruszyły już każdy możliwy aspekt Windowsa 10, patrząc od strony technicznej. Chciałbym jednak przyjrzeć się jego…
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip