Skontaktuj się z nami

* pole wymagane
13 Sierpień 2014

Uważaj na maile od Poczty Polskiej!

Oceń: 1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Wielu z nas czytając cokolwiek o bezpieczeństwie sieciowym, o przypadkach oszustw finansowych często zapewne myśli, że “problem nie dotyczy mnie”. Wielu z nas bagatelizuje krążące po sieci ostrzeżenia – czy to o krytycznych lukach w użytkowanym przez nas oprogramowaniu (przeglądarki, systemy operacyjne), czy urządzeniach sieciowych jak routery (link do arta o UPC).
Pomysłowi “cyberprzestępcy” jednak bardzo cieszą się z naszego braku uwagi – pozwalając sobie na coraz bardziej zuchwałe posunięcia, często opierając swój “złodziejski proceder” o pewne instytucje, od których poczta elektroniczna nie budzi żadnych podejrzeń.

Co tym razem? Otóż aktualnie wszyscy otrzymujący maila od Poczty Polskiej powinni zachować szczególną ostrożność i pod ŻADNYM pozorem nie pobierać załączników przychodzących z adresu “informacja@poczta-polska.pl“. Jak można domyślać się z kontekstu, adres ten jest fałszywy i osoby wysyłające z niego do nas korespondencję nie mają nic wspólnego z Pocztą Polską – jedynie podszywając się pod nadawcę. We wspomnianym zaś załączniku – podobno – otrzymamy fakturę VAT za – teoretycznie – nadaną do nas przesyłkę. W praktyce oczywiście w pliku w formacie .zip “dostaniemy w prezencie” malware (czyli szkodliwe, złośliwe oprogramowanie), tworzące wpis w rejestrze systemu – i uruchamiające się z każdym jego startem. Owo oprogramowanie będzie wysyłać na zdalny serwer wszystkie nasze hasła do logowania na stronach internetowych – także hasła do kont bankowych.

Co ważne: ci sami “hakerzy” podszywali się już pod Netię, Orange i – pewnie – wiele innych “zaufanych” firm.

Jak uchronić się przed takim “atakiem”?

Przede wszystkim – nie opierać swojego poczucia bezpieczeństwa na fakcie posiadania oprogramowania antywirusowego. Jak widać tutaj (link: https://www.virustotal.com/en/file/8e51b0cb2d60bb99f173fa51b8c3025036ce9c7f3b4449e24acbec1cbd8b5be6/analysis/1402930962/) twórcy wirusa całkiem nieźle radzą sobie z omijaniem zabezpieczeń programowych: malware został zaklasyfikowany jako “wirus” tylko przez 10 z 54 popularnych antywirusów. Prawdopodobnie po ewentualnych modyfikacjach wirusa przez jego twórców owo “detection ratio” ma szansę być jeszcze niższe.

Przede wszystkim: MYŚL.

{loadposition fb-like-it}

1. Nie spodziewasz się żadnej przesyłki, niczego nie zamawiałeś, ani nie zamawiałeś nic na fakturę – wiec czemu miałaby ona do Ciebie przyjść?
2. Faktury przychodzą pocztą elektroniczną praktycznie zawsze w formacie .PDF – nie spotyka się raczej ich “pakowania” w .ZIP czy .RAR. Taki format powinien już zwrócić Twoją uwagę – a już na pewno jego zawartość – gdyż…
3. … NIGDY nie powinieneś otwierać żadnych plików o rozszerzeniu .EXE przysłanych pocztą elektroniczną, co do których nie masz absolutnej pewności i nie spodziewasz się ich dostać. Pliki .EXE to – po prostu – pliki wykonawcze, programy – które rozpoznawane są przez systemy Windows.
Możemy Cie zapewnić praktycznie w 100% plik .EXE jako załącznik maila, którego się nie spodziewasz, to po prostu wirus – i póki nie używasz Linuksa, bądź MacOS (te systemy – upraszczając sprawę, nazwijmy to – “nie znają” rozszerzenia .EXE), uruchamiając go – narażasz swoje bezpieczeństwo sieciowe (wraz ze stanem internetowego konta) na szwank.

Autor:

Wyszukiwanie
Darmowy poradnik w formie e-booka

Pobierz całkowicie za darmo poradnik "jak dbać o komputer?", który pozwoli Ci cieszyć się stabilnym, szybkim komputerem przez wiele lat!

Warto zobaczyć
Technologia użytkowa stała się nudna. I stanęła w miejscu. Technologia stała się nudna
Pamiętam jak dwie dekady temu świat technologii co rusz płodził coś rewolucyjnego, co robiło wrażenie, co było obiektem westchnień i silnego pożądania. Wówczas sprzęt elektroniczny produk…
5 rzeczy do zrobienia przy oddawaniu komputera do serwisu
Tekst o tym, jak opowiedzieć informatykowi o swoim problemie, musiał kiedyś powstać. Zabierałem się do niego kilkakroć, ale zawsze łapałem się na tym, że mogę być odebrany jako zarozumia…
Dlaczego Windows 10 jest tak nielubianym systemem?
Blogi i strony zajmujące się tematyką technologii i świata komputerowego, poruszyły już każdy możliwy aspekt Windowsa 10, patrząc od strony technicznej. Chciałbym jednak przyjrzeć się jego…
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip