Skontaktuj się z nami


* pole wymagane
22 Lipiec 2014

Toolbary – dodatki, które zaśmiecają Twoją przeglądarkę

Oceń: 1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Czemu tak sądzę? Przez wyraźną, prostą statystykę. Przez ostatni rok – mając “do czynienia” z naprawdę bardzo dużą ilością komputerów, użytkowanych zarówno przez “świadomych” użytkowników, jak i osoby starsze, czy kompletnie “zielone” w temacie obsługi komputera, przypadek realnie zainfekowanego wirusem komputera widziałem… raz. Sam nie używam żadnych antywirusów od dobrych kilku lat – raz na jakiś czas robiąc skan komputera darmową wersją Avasta, który nigdy nie wykrył nic podejrzanego… Ale daleki jestem od stwierdzenia, że komputery moich klientów zawsze były “czyste” i zdatne do użytku pod względem software’owym. Wtedy przecież moje usługi byłyby zbędne… Cóż więc im dolegało? Toolbary i tak zwane “fałszywe alarmy” – wyświetlające nieprawdziwe komunikaty o stanie naszego komputera.

Przekleństwo dzisiejszego, zaśmieconego Internetu… O co chodzi z Toolbarami? Otóż są to pozornie “przydatne” dodatki do przeglądarki w formie dodatkowych pasków czy pól wyszukiwania: twórca tego śmieciowego oprogramowania próbuje wcisnąć nam, iż jest ono przydatne i ułatwiające korzystanie z Internetu, znajduje dla nas “okazje” w sklepach internetowych, podmienia strony startowe na bliźniacze “zamienniki” wyszukiwarki Google i “przechwytuje” wyniki wyszukiwania :

Toolbar

Toolbar-2 Toolbar-3

Po co to wszystko? Oczywiście, żeby na nas zarobić. Tym różni się owo oprogramowanie, od starego typu wirusów, iż owe – kiedyś – pisane były jako pewna forma manifestu hakera: “jestem w stanie obejść wasze zabezpieczenia”. Toolbary i wszelkie oprogramowanie typu “śmieć” ma charakter czysto komercyjny: mają “zebrać” jak największą ilość statystyk dotyczących naszej aktywności w sieci, lub podsunąć nam jak największą ilość linków do płatnych gier sieciowych i niezliczonej ilości reklam. Niekwestionowanym liderem w ilości “zakażeń” komputerów jest Ask Toolbar – który jednak dość prosto możemy odinstalować – wchodząc w panel sterowania systemu Windows i z podmenu “dodaj lub usuń programy” wybrać deinstalację wszystkiego, co zwiazane z Ask.com, oraz wyłączenie w ustawieniach przeglądarki dodatków i wtyczek związanych z tymże “producentem oprogramowania”. Inne znane toolbary (często klony samych siebie, występujące pod innymi nazwami) to:

– Mail.ru toolbar

– Babylon Toolbar

– SweetPacks Toolbar

– Delta Toolbar

– Searchqu Toolbar

– Sweet IM Toolbar

– DealPly Toolbar

– Funmoods Toolbar

– Softonic Toolbar

– Yontoo Toolbar

– Snap.Do Toolbar

– IMinent Toolbar

– PriceGong Toolbar

{loadposition fb-like-it}

Jak niechciane Toolbary znajdują się na naszych komputerach?

Najczęściej przez nas samych. Ściągając z sieci programy, które następnie instalujemy w swoich systemach, bezmyślnie klikamy “dalej”, często nie zauważając, że w jednym z okienek znajdowało się zaznaczone “pole do odhaczenia”, zawierające zgodę na instalacji Toolbara na naszym komputerze. Czasami podczas instalacji danego programu konieczny jest wybór opcji “instalacja niestandardowa” – która pozwoli nam na pominięcie w procesie instalacji niechcianych programów:

toolbar-instalacja

Co zrobić, gdy już jest za późno i za każdym uruchamianiem przeglądarki dowiadujemy się, że wygraliśmy nowego iPhone’a i wycieczkę na Karaiby? Lepiej za wczasu przygotować się na taką ewentualność i uzbroić się w program typu anti-malware. W tym momencie – uwaga! Jak na ironię, wiele programów tego typu zawiera w sobie… Toolbary właśnie. Nie będę tego komentował z oczywistych względów, a poniżej zamieszczam listę “czystych i sprawdzonych” programów do usuwania niechcianych “dodatków” systemowych i przeglądarkowych: – Toolbar Cleaner 2.0.0.8 – Smart Toolbar Remover 2.2 – AdwCleaner – Junkware Removal Tool

Jak warto zauważyć: podczas instalacji omawianego typu niechcianego oprogramowania nasz antywirus nigdy nawet nie piśnie… Najlepszym sposobem na uniknięcie śmietnika w przeglądarce jest – po prostu – uważne czytanie zawartości okien, jakie wyskakują nam podczas instalacji pobranych programów.

Autor:

ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip