Skontaktuj się z nami


* pole wymagane
22 Lipiec 2014

Toolbary – dodatki, które zaśmiecają Twoją przeglądarkę

Oceń: 1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Czemu tak sądzę? Przez wyraźną, prostą statystykę. Przez ostatni rok – mając “do czynienia” z naprawdę bardzo dużą ilością komputerów, użytkowanych zarówno przez “świadomych” użytkowników, jak i osoby starsze, czy kompletnie “zielone” w temacie obsługi komputera, przypadek realnie zainfekowanego wirusem komputera widziałem… raz. Sam nie używam żadnych antywirusów od dobrych kilku lat – raz na jakiś czas robiąc skan komputera darmową wersją Avasta, który nigdy nie wykrył nic podejrzanego… Ale daleki jestem od stwierdzenia, że komputery moich klientów zawsze były “czyste” i zdatne do użytku pod względem software’owym. Wtedy przecież moje usługi byłyby zbędne… Cóż więc im dolegało? Toolbary i tak zwane “fałszywe alarmy” – wyświetlające nieprawdziwe komunikaty o stanie naszego komputera.

Przekleństwo dzisiejszego, zaśmieconego Internetu… O co chodzi z Toolbarami? Otóż są to pozornie “przydatne” dodatki do przeglądarki w formie dodatkowych pasków czy pól wyszukiwania: twórca tego śmieciowego oprogramowania próbuje wcisnąć nam, iż jest ono przydatne i ułatwiające korzystanie z Internetu, znajduje dla nas “okazje” w sklepach internetowych, podmienia strony startowe na bliźniacze “zamienniki” wyszukiwarki Google i “przechwytuje” wyniki wyszukiwania :

Toolbar

Toolbar-2 Toolbar-3

Po co to wszystko? Oczywiście, żeby na nas zarobić. Tym różni się owo oprogramowanie, od starego typu wirusów, iż owe – kiedyś – pisane były jako pewna forma manifestu hakera: “jestem w stanie obejść wasze zabezpieczenia”. Toolbary i wszelkie oprogramowanie typu “śmieć” ma charakter czysto komercyjny: mają “zebrać” jak największą ilość statystyk dotyczących naszej aktywności w sieci, lub podsunąć nam jak największą ilość linków do płatnych gier sieciowych i niezliczonej ilości reklam. Niekwestionowanym liderem w ilości “zakażeń” komputerów jest Ask Toolbar – który jednak dość prosto możemy odinstalować – wchodząc w panel sterowania systemu Windows i z podmenu “dodaj lub usuń programy” wybrać deinstalację wszystkiego, co zwiazane z Ask.com, oraz wyłączenie w ustawieniach przeglądarki dodatków i wtyczek związanych z tymże “producentem oprogramowania”. Inne znane toolbary (często klony samych siebie, występujące pod innymi nazwami) to:

– Mail.ru toolbar

– Babylon Toolbar

– SweetPacks Toolbar

– Delta Toolbar

– Searchqu Toolbar

– Sweet IM Toolbar

– DealPly Toolbar

– Funmoods Toolbar

– Softonic Toolbar

– Yontoo Toolbar

– Snap.Do Toolbar

– IMinent Toolbar

– PriceGong Toolbar

{loadposition fb-like-it}

Jak niechciane Toolbary znajdują się na naszych komputerach?

Najczęściej przez nas samych. Ściągając z sieci programy, które następnie instalujemy w swoich systemach, bezmyślnie klikamy “dalej”, często nie zauważając, że w jednym z okienek znajdowało się zaznaczone “pole do odhaczenia”, zawierające zgodę na instalacji Toolbara na naszym komputerze. Czasami podczas instalacji danego programu konieczny jest wybór opcji “instalacja niestandardowa” – która pozwoli nam na pominięcie w procesie instalacji niechcianych programów:

toolbar-instalacja

Co zrobić, gdy już jest za późno i za każdym uruchamianiem przeglądarki dowiadujemy się, że wygraliśmy nowego iPhone’a i wycieczkę na Karaiby? Lepiej za wczasu przygotować się na taką ewentualność i uzbroić się w program typu anti-malware. W tym momencie – uwaga! Jak na ironię, wiele programów tego typu zawiera w sobie… Toolbary właśnie. Nie będę tego komentował z oczywistych względów, a poniżej zamieszczam listę “czystych i sprawdzonych” programów do usuwania niechcianych “dodatków” systemowych i przeglądarkowych: – Toolbar Cleaner 2.0.0.8 – Smart Toolbar Remover 2.2 – AdwCleaner – Junkware Removal Tool

Jak warto zauważyć: podczas instalacji omawianego typu niechcianego oprogramowania nasz antywirus nigdy nawet nie piśnie… Najlepszym sposobem na uniknięcie śmietnika w przeglądarce jest – po prostu – uważne czytanie zawartości okien, jakie wyskakują nam podczas instalacji pobranych programów.

Spodobał Ci się artykuł? Polub nasz profil na Facebooku, a będziemy Cię informować o nowych wpisach. https://www.facebook.com/ITvippl/

Autor:

serwis komputerów dell gdańsk
naprawa komputerów hp gdańsk
serwis laptopów sony vaio gdańsk
naprawa komputerów gdańsk
serwis laptopów toshiba gdańsk
<naprawa komputerów acer gdańsk
serwis laptopów asus gdańsk
naprawa komputerów lenovo gdańsk
serwis laptopów samsung gdańsk
naprawa sprzetu amd gdańsk
serwis gigabyte gdańsk
naprawa laptopów cisco gdańsk
naprawa sprzetu nvidia gdańsk
naprawa laptopów intel gdańsk