Skontaktuj się z nami


* pole wymagane
8 Lipiec 2014

Nowy, wydajny komputer do codziennych zastosowań poniżej 1000 zł. To możliwe?

Oceń: 1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Jeśli Twój pokój “zdobi” archaiczny sprzęt komputerowy, który lata swojej świetności ma dawno za sobą, lub po prostu potrzebujesz nowego sprzętu, bez wydawania na ten cel kilku swoich pensji , dzięki nowemu, niedrogiemu rozwiązaniu firmy AMD będziesz bardzo zadowolony. Nowy zestaw komputerowy, oparty o platformę AM1 da się “poskładać” już za ok. 900zł. Jednocześnie niski koszt takiego komputera wcale nie oznacza, że sprzęt będzie “zamulał”.

Powiedzmy sobie szczerze: wśród użytkowników komputera największą ilość stanowią “zwyczajni” użytkownicy, którzy nie potrzebują 100 klatek na sekundę w najnowszych grach. Większość z nas od “peceta” wymaga tego, by pozwalał na komfortowe korzystanie z Internetu i programów typu Office, oraz zapewniał płynne odtwarzanie filmów w FullHD. Do tego wszystkiego wcale nie jest nam potrzebna karta graficzna z najwyższej półki i procesor kosztujący tyle, co wycieczka do Tunezji dla dwóch osób. Inżynierowie z AMD wyszli zatem do nas z bardzo tanią i funkcjonalną platformą Kabini.

Owa przystępność cenowa i funkcjonalność, niesie za sobą jednocześnie bardzo wysoką energooszczędność platformy AM1 – deklasuje zatem pod tym względem rozwiązanie pod tytułem “kupno używanego sprzętu”, gdyż starsze komputery (choćby te oparte o nieśmiertelne Core 2 Duo) będą nas ostatecznie więcej kosztować, z uwagi na większy pobór prądu. W dodatku komputer oparty o AM1 może mieć wręcz miniaturowe wymiary – i mówimy tutaj o komputerze wielkości pudełka od butów, nie zabierającego żadnego zbędnego miejsca.

Przejdźmy jednak do szczegółów i sprawdźmy, co “pod maską” mógłby mieć taki tani zestaw:

– Płyta główna: Asus AM1I-A – koszt ok. 135zł
– Procesor: AMD Athlon 5150 – ok. 160zł
-RAM: 4gb (2×2) GoodRam 1333mhz – 150zł
– Zasilacz: Chieftec Chieftec GPA-350S S8 350W – 100zł
– Samsung 500GB 5400rpm 8MB cache SATAII SpinPoint M8 – 170zł
– Mini ITX Coolermaster Elite – 175zł

– Napęd DVD: ok. 50zł

Razem daje niewiele ponad 900zł. W tej cenie dostajemy całkowicie kompletną jednostkę komputerową. Bardziej “wprawne” oko zauważy, że w zestawieniu tym brak karty graficznej. Powód jest prosty: procesor Athlon 5150 to APU – czyli połączenie karty graficznej (w tym przypadku: Radeon HD8400) i procesora na jednym chipie. Co ważne, mimo bardzo niskiego poboru energii i kosztu tegoż APU, odpalimy na nim (co prawda: w niskich detalach, ale jednak wciąż grywalnie!) nawet grę taką jak Titanfall, na co dowodem jest niniejszy film:
https://www.youtube.com/watch?v=0Y9WBv5-R-Y

Oczywiście, platforma AM1 nie jest stworzona z myślą o graczach, jednak fakt samej możliwości uruchomienia tak wymagających tytułów gier 3D daje pewien obraz świetnej proporcji “jakość/cena” rozwiązania proponowanego przez AMD. Dodatkowo komputer taki z powodzeniem może służyć jako HTPC – czyli niewielkich rozmiarów “centrum multimedialne”, oferujące nieporównywalnie większą funkcjonalność jako centrum kina domowego niż jakikolwiek odtwarzacz DVD . Płyta główna Asus AM1l-A wyposażona jest w port HDMI, który pozwoli na podłączenie naszego “pudełka” do wszystkich nowych telewizorów, wyświetlając obraz nawet w jakości 4k (4096×2160)!!!

{loadposition fb-like-it}

Można by – ewentualnie – przyczepić się do dość niewielkiej wydajności pojedynczego rdzenia proponowanego procesora, który ustępuje pod tym względem nawet wysłużonemu Core 2 Duo E8400. Warto jednak zauważyć, iż Athlon 5150 to jednostka czterordzeniowa, zaś wszelkie nowe programy i aplikacje powstają już z myślą o wielowątkowości dzisiejszych procesorów. W tym wypadku E8400 chowa sie ze swymi dwoma “jajkami” – zużywając jednocześnie prawie trzykrotnie więcej energii niż Athlon 5150.

Jednocześnie platforma AMD zapewnia natywną obsługę standardu SATA III 6gb/s, pozwalającego na podłączenie do komputera niezwykle szybkich dysków SSD z pełną ich prędkością. Nawet nowe płyty pod tanie procesory (Pentium, Celeron) Intela w formacie mini-ITX, oferujące podobną funkcjonalność, kosztują prawie dwukrotnie więcej, niż proponowana płyta ASUSa.

Przyznać trzeba, że AMD wyszło do konsumentów z bardzo opłacalną platformą w niezwykle przystępnej cenie. Decydując się na zakup nowego sprzętu, warto rozważyć, czy aby na pewno potrzeba nam laptopa ze “sklepu z pralkami” którego ostatecznie… nigdy w życiu nie ruszymy z biurka, marnując jego mobilny potencjał, ostatecznie nam zbędny, a za który zawsze niemało zapłacimy – zarówno przy kupnie i ewentualnym późniejszym serwisie…

Mały, tani komputer można także swobodnie rozbudować – zawsze posiadamy możliwość rozbudowania zestawu o wydajniejszą, zewnętrzną kartę graficzną, czy swobodnej wymiany elementów, czego nie gwarantuje żaden laptop. Ostatecznie, o czym warto wspomnieć, platforma AM1 to ciekawe i opłacalne rozwiązanie dla firm: wspomniana energooszczędność i kompaktowość , przy jednocześnie całkiem niezłej wydajności, mogą okazać się bardzo ważnymi aspektami przy wyborze sprzętu do pracowniczych stanowisk.

AMD ostatnimi czasy wyraźnie odpuściło sobie w wyścigu o największą wydajność z Intelem – lecz właśnie dzięki temu mamy możliwość zakupu niezwykle tanich platform (FM2+/AM1), wciąż będących w pełni użytecznymi , wydajnymi i energooszczędnymi; powinni mieć to na uwadze wszyscy obciążający swoje “i-siódemki” co najwyżej filmami z youtube w 720p i tak wymagającymi grami jak Farmville…

Autor:

serwis komputerów dell gdańsk
naprawa komputerów hp gdańsk
serwis laptopów sony vaio gdańsk
naprawa komputerów gdańsk
serwis laptopów toshiba gdańsk
<naprawa komputerów acer gdańsk
serwis laptopów asus gdańsk
naprawa komputerów lenovo gdańsk
serwis laptopów samsung gdańsk
naprawa sprzetu amd gdańsk
serwis gigabyte gdańsk
naprawa laptopów cisco gdańsk
naprawa sprzetu nvidia gdańsk
naprawa laptopów intel gdańsk