Skontaktuj się z nami


* pole wymagane
3 Maj 2014

Przegrzewanie się sprzętu a jego żywotność

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00)
Loading...

Nie wchodząc zbyt w przyczyny pewnej niewiedzy, o której traktować będzie niniejszy tekst, stwierdzimy krótko: bardzo nieliczna grupa użytkowników laptopów zdaje sobie sprawę z głównego „zabójcy” ich ukochanego komputera jakim jest ciepło.

Tak, tak – jest zima, każde źródło ciepła w naszych czterech kątach wydaje się być raczej nam przyjazne… no właśnie: raczej. Nie do końca przyjazne naszemu życiu jest ciepło, jakiego źródłem jest procesor i karta graficzna naszego komputera, a w szczególności laptopa.

Przegrzewający się nootebok.

Dlaczego szczególnie laptopa? Odpowiedź jest bardzo prosta: z technicznego punktu widzenia laptop to najzwyczajniej bardzo „upchany” w swej obudowie najnormalniejszy komputer, zaś twórcy tych urządzeń zawsze muszą iść na pewien kompromis między wydajnością, a rozmiarami urządzenia. Upraszczając sprawę dla laika: im wydajniejszy procesor, czy karta graficzna (a wydajność wiążę się w dużym stopniu z częstotliwością pracy danego układu, mierzoną w megahercach i gigahercach) tym lepszego odprowadzenia ciepła potrzebuje.

Większość – i to znaczna większość – laptopów na rynku konsumenckim posiada dość mało wydajne systemy odprowadzania ciepła, których skuteczność uzależniona jest od czystości tegoż systemu. W skrócie: im więcej kłębków kurzu w systemie odprowadzania ciepła naszego laptopa, tym mniej ciepła odprowadzanego jest na zewnątrz urządzenia. Ważnym aspektem poprawnej pracy omawianego układu jest – o czym wie jeszcze mniejsza część użytkowników – pasta termoprzewodząca.

Jest to po prostu pewien rodzaj „mazi”, który ma za zadanie wypełnić pewną, minimalną lukę, między radiatorem czy tzw. „heatpipem” (czyli elementem stykającym się z nagrzewającym się układem i bezpośrednio odprowadzającym z niego ciepło w okolice wentylatora). „Maź” owa najczęściej składa się z mieszaniny olejów mineralnych, sproszkowanej porcelany lub drobinek aluminium, które doskonale przewodzą ciepło (w laptopach nie stosujemy past opartych na aluminium, gdyż przewodzą one prąd, a procesory w laptopach nie są przed tym dobrze zabezpieczone – inaczej jest w komputerach stacjonarnych).

Pasta ta z biegiem czasu traci swoje właściwości do tego stopnia, iż praktycznie przestaje spełniać swoją rolę, lub działa dokładnie odwrotnie, niż powinna – z oleisto-kremowej konsystencji, zmienia się w twardy kawałek „betonu”, który blokuje jakiekolwiek odprowadzanie ciepła z pokrywanego układu. Dodatkowo – producenci laptopów umyślnie stosują często najtańsze, najmniej wydajne pasty silikonowe, dodatkowo bardzo niedbale aplikując je na dany układ. Z czego wynika takie postępowanie? Zainteresowanych tematem odsyłamy do przestudiowania zagadnienia „Spisku Żarówkowego”:

Śmiało można powiedzieć, że lwia część laptopów trafiających do nas na serwis, cierpi właśnie na „choroby” związane bezpośrednio z zanieczyszczonym układem chłodzenia. Jak najczęściej powstają takie zanieczyszczenia? Bardzo prosto: podczas użytkowania laptopa na powierzchniach typu: koce, kołdry, poduszki, dywany (w szczególności gdy mamy w domu zwierzę gubiące sierść), bądź w pomieszczeniach wysoce zakurzonych.

Niestety, duża część sprzętu trafia w nasze ręce już w stanie krytycznym – co to znaczy, o tym za chwilę. Pierwsze objawy zakurzonego układu chłodzenia w laptopie objawiać się będzie zauważalnym zmniejszeniem jego wydajności, spowodowanym zaniżonym taktowaniem procesora, bądź karty graficznej – przegrzewający się układ automatycznie zaniżać będzie swoje taktowanie – a więc będzie pracować z niższą prędkością, co diametralnie zmienia komfort użytkowania sprzętu. Już w tym momencie nasz laptop wysyła nam wiadomość, że ktoś znający się na rzeczy powinien się nim zająć!

Kolejne stadium jest jeszcze bardziej denerwujące, ale jeszcze nie krytyczne: przegrzewający się komputer będzie się sam wyłączał podczas pracy. Jest to ostatni moment na reakcję, zanim zacznie się

stadium trzecie…

… w którym sprzęt po prostu czeka wymiana – uszkodzonego już od przegrzania – układu. I to w najlepszym wypadku. Najczęściej jako pierwsza „padnie” w laptopie karta graficzna, która jest – prawie już zawsze – elementem na stałe przytwierdzonym do płyty głównej. W takim wypadku konieczna jest wymiana płyty, bądź tzw. „reballing” – czyli ponowne (i bardzo kosztowne) wlutowanie wolnego od uszkodzenia układu.

W najgorszym wypadku, w „umierająca” płyta główna, źle sterując pozostałymi elementami komputera, może doprowadzić także do uszkodzenia twardego dysku – a z nim zabierze do grobu wszystkie nasze cenne dane, które nie zawsze da się odzyskać, a jeśli już – to jest to usługa taka jest wyjątkowo droga.

Dlatego pamiętajmy, że – nawet zimą – dla naszego laptopa, chłodek to samo dobro, a wełniane swetry, szaliki i koce, oraz koty i psy w zimowej konfiguracji sierściowej to najgorszy wróg, a stare prawdy filozofów sprawdzają się czasem nawet w odniesieniu do elektroniki: Morbum evitare quam curare facilius est (lepiej zapobiegać, niż leczyć) ; ))

Autor:

serwis komputerów dell gdańsk
naprawa komputerów hp gdańsk
serwis laptopów sony vaio gdańsk
naprawa komputerów gdańsk
serwis laptopów toshiba gdańsk
<naprawa komputerów acer gdańsk
serwis laptopów asus gdańsk
naprawa komputerów lenovo gdańsk
serwis laptopów samsung gdańsk
naprawa sprzetu amd gdańsk
serwis gigabyte gdańsk
naprawa laptopów cisco gdańsk
naprawa sprzetu nvidia gdańsk
naprawa laptopów intel gdańsk