Skontaktuj się z nami


* pole wymagane
30 Maj 2014

Router UPC jest niebezpieczny i może przynieść Ci konkretne straty finansowe!

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00)
Loading...

UWAGA! Jesteś posiadaczem routera UPC? Musisz liczyć się z bardzo niebezpieczną luką w zabezpieczeniach!

„Luka w routerze”? A cóż to znaczy? To znaczy, że w oprogramowania urządzenia, dzięki któremu posiadasz dostęp do sieci Internet istnieje pewne obejście, które jest potencjalnie bardzo niebezpieczne dla posiadacza. Z założenia oprogramowanie sterujące takim urządzeniem powinno być dopięte na ostatni guzik i totalnie, absolutnie bezpieczne. Niestety, co jakiś czas okazuje się, ze programiści nie zawsze są aż tak bardzo skrupulatni w swojej pracy.

Każda znaleziona „luka” powinna być też z oczywistych powodów usuwana jak najszybciej, a potencjalni posiadacze urządzenia powinni być o fakcie jej istnienia natychmiast poinformowani. W końcu chodzi o bezpieczeństwo ich prywatnych danych – w tym haseł do kont bankowych i nie tylko. Niestety, wielu producentów zaraz po wypuszczeni na rynek danego urządzenia momentalnie „zapomina” o jego istnieniu i nie dba o pełne wsparcie swoich klientów – tym samym obejście w zabezpieczeniach może istnieć przez długi czas (nawet kilku miesięcy). Bądź też być naprawione dopiero, gdy zrobi się o nim głośno…

Dziś dość poważne zmartwienie mają wszyscy posiadacze routerów z UPC o nazwach: TC7200 i Thomson TWG870. Na czym polega owa „luka”? Otóż na tym, iż niedopracowane oprogramowanie urządzenia pozwala na jego zdalny restart nawet w momencie, gdy w urządzeniu wyłączony jest dostęp do Internetu (!!!). Oczywiście, osoba dokonująca takiego restartu posiada w jego następstwie możliwość dostępu do wszystkich funkcji urządzenia. To pozostawia włamywaczowi bardzo szerokie pole do popisu – w tym możliwość instalacji różnego rodzaju „snifferów” – czyli oprogramowania monitorującego ruch sieciowy na routerze.

Każdy posiadacz routera WAN powinien wiedzieć, iż podstawowym, pierwszym krokiem w jego początkowej konfiguracji jest wyłączenie możliwości dostępu do urządzenia od strony sieci Internet. To rzecz oczywista – powinniśmy o tej konieczności być zawsze poinformowani przez dostawcę urządzenia. Niestety, w przypadku wymienionych routerów UPC zablokowanie tego dostępu nie skutkuje jak powinno, a wpisanie naszego publicznego adresu IP wciąż wyświetli stronę logowania do urządzenia.

{loadposition fb-like-it}

Konsekwencją ataku na nasz router będzie oczywiście jego restart i uruchomienie modułu odpowiedzialnego za za łączność bezprzewodową – nawet w przypadku, gdy taką opcję wyłączymy uprzednio w panelu administracyjnym. Oczywiście w następstwie tego atakujący ma pełną możliwość wyłączenia zabezpieczeń odpowiedzialnych za ochronę przed atakami typu IP flooding , oraz wyczyszczenia logów (co w skrócie oznacza, że po atakującym nie zostanie żaden, najmniejszy ślad).

UPC jednak zachowało się bardzo niemoralnie w tej sytuacji – wydając łatkę do oprogramowania, która… dalej zawiera tą samą lukę. Dodatkowo firma utrzymuje, że problem NIE ISTNIEJE trywialnie tłumacząc się, że „możliwość zdalnego administrowania routerem jest domyślnie wyłączona, a w przypadku routerów TC7200 nie jest możliwa. Jeżeli osoba wykorzystująca błąd w oprogramowaniu routera nie znajduje się w sieci lokalnej to wykorzystanie tego błędu jest mocno teoretyczna.”.

Oczywiście, nie jest to prawdą i świadczy o tym, że UPC w ogóle nie zdaje sobie sprawy z istniejącego zagrożenia. Tym samym pojawienie się naprawiającej problem łatki jest bardzo wątpliwe…. Wszystkim posiadaczom wymienionych urządzeń proponujemy zalanie skrzynki mailowej UPC listą zażaleń: może wówczas pójdą po rozum do głowy i postanowią naprawić wadliwe oprogramowanie…

Źródła: Purepc.pl / UPC.pl/ vgeek.pl

Spodobał Ci się artykuł? Polub nasz profil na Facebooku, a będziemy Cię informować o nowych wpisach. https://www.facebook.com/ITvippl/

Autor:

serwis komputerów dell gdańsk
naprawa komputerów hp gdańsk
serwis laptopów sony vaio gdańsk
naprawa komputerów gdańsk
serwis laptopów toshiba gdańsk
<naprawa komputerów acer gdańsk
serwis laptopów asus gdańsk
naprawa komputerów lenovo gdańsk
serwis laptopów samsung gdańsk
naprawa sprzetu amd gdańsk
serwis gigabyte gdańsk
naprawa laptopów cisco gdańsk
naprawa sprzetu nvidia gdańsk
naprawa laptopów intel gdańsk