Skontaktuj się z nami

* pole wymagane
7 Maj 2014

Czy wciąż potrzebujemy antywirusów?

Oceń: 1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Do niedawna każdy użytkownik systemu Windows nawet nie zastanawiał się nad tym, czy potrzeba mu jakiejkolwiek osłony przed skutkami działania szkodliwego oprogramowania – uważał bowiem posiadanie „antywira” jako coś absolutnie oczywistego, co nie podlega żadnej dyskusji. Jednak w czasach pędzącego na łeb, na szyję postępu technologicznego, rozwijają się też formy zagrożeń, na jakie trafić możemy przeczesując zasoby sieci Internet.

Można powiedzieć, że zwykłe „wirusy” odeszły już do lamusa – a z hakerami jest trochę jak ze złodziejami „starego typu”. CI „niegdysiejsi” mieli pewne zasady, które dziś już niekoniecznie obowiązują. Przykładem do tej teorii może być cała masa „starego typu wirusów” najzwyczajniej w świecie niszcząca system operacyjny, podczas gdy dzisiaj cała „machina hakerska” przestawiła się na oprogramowanie które instaluje się w naszym systemie … za naszą wolą i zgodą.

Skąd wiemy, że odejście do lamusa programów antywirusowych to „najprawdziwsza prawda”?

Trudno w to nie wierzyć, jeśli mówi o tym sam Brian Dye, przedstawiciel firmy Symantec, która stworzyła jeden z najbardziej znanych systemów antywirusowych: Norton. Dye twierdzi, że w związku z odejściem „szemranych programistów” od klasycznych metod ogólnie pojętej szkodliwej cyberdziałalności ich firma przestawić się musi na poszerzenie swej oferty ochrony danych dla firm, gdyż biznes oparty na sprzedaży oprogramowania antywirusowego dla klientów indywidualnych staje się coraz mniej opłacalny.

A dokładniej?  Naszym zdaniem największa ilość szkodliwego oprogramowania na naszych komputerach znajduje się – jak wspomnieliśmy – za naszym czynnym przyzwoleniem. W sieci nie brak stron internetowych oferujących „wspaniałe okazje i konkursy”, będące przykrywką do wyłudzania od nas danych osobowych, czy hostujących powszechnie dostępne wolne oprogramowanie, które z konkretnej strony pobieramy wraz z tak zwanymi toolbarami czy add-onami do przeglądarek, śledzących nasz ruch sieciowy i preparujących odpowiedni do naszego „profilu” spam do naszych skrzynek mailowych.

Praktycznie zawsze zgadzamy się na taki stan sami,  bez namysłu akceptując wewnątrzserwisowe regulaminy, których nigdy nie czytamy, lecz „dla świętego spokoju” klikamy „dalej” lub „ok”, pozwalając, by nasz komputer stał się częścią botnetu – czyli tysięcy zdalnie sterowanych komputerów „zombie” używanych przez cyberprzestępców do rozsyłania niezliczonej ilości spamu i innych nielegalnych praktyk. Gdy sami pozwalamy takim programom zainstalować się na naszych maszynach – nie pomoże żaden antywirus…

Nowoczesne systemy operacyjne – Windows 7 oraz 8.1 – posiadają całkiem skuteczne zapory systemowe, potrafiące „wyłapywać” szkodliwy software równie skutecznie, bądź nawet lepiej, niż większość darmowych wersji programów antywirusowych.

Rada od nas: oprogramowanie antywirusowe najczęściej odczuwalnie przyczynia się do spowalniania pracy naszego systemu operacyjnego, opóźniając zarówno jego rozruch, jak i (często) wiele operacji dyskowych. Zamiast „zrzucać odpowiedzialność” za bezmyślne klikanie „okejek” podczas instalacji oprogramowania na nieskuteczne programy, dajmy naszemu systemowi odetchnąć: nie pomyśli on za nas, za to może odwdzięczyć się lepszą kulturą pracy.

Autor:

Wyszukiwanie
Darmowy poradnik w formie e-booka

Pobierz całkowicie za darmo poradnik "jak dbać o komputer?", który pozwoli Ci cieszyć się stabilnym, szybkim komputerem przez wiele lat!

Warto zobaczyć
Technologia użytkowa stała się nudna. I stanęła w miejscu. Technologia stała się nudna
Pamiętam jak dwie dekady temu świat technologii co rusz płodził coś rewolucyjnego, co robiło wrażenie, co było obiektem westchnień i silnego pożądania. Wówczas sprzęt elektroniczny produk…
5 rzeczy do zrobienia przy oddawaniu komputera do serwisu
Tekst o tym, jak opowiedzieć informatykowi o swoim problemie, musiał kiedyś powstać. Zabierałem się do niego kilkakroć, ale zawsze łapałem się na tym, że mogę być odebrany jako zarozumia…
Dlaczego Windows 10 jest tak nielubianym systemem?
Blogi i strony zajmujące się tematyką technologii i świata komputerowego, poruszyły już każdy możliwy aspekt Windowsa 10, patrząc od strony technicznej. Chciałbym jednak przyjrzeć się jego…
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip
ITvip