Skontaktuj się z nami


* pole wymagane
15 Marzec 2014

Jak zasilacz UPS może uratować nam komputer?

Oceń: 1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Bez wątpienia jednym z najważniejszych parametrów każdego komputera, niezależnie od jego przeznaczenia (komputer do gier, komputer do pracy i ogólnie rozumianej rekreacji), typu (PC czy laptop) jest niezawodność. Jest to oczywiście parametr uwarunkowany szeregiem różnorakich czynników – od jakości podzespołów, z jakich składa się nasz sprzęt, aż do… pewności co do naszego dostawcy energii jak i samej jakości instalacji elektrycznej w miejscu w jakim używamy komputera. Brzmi strasznie i zastanawiająco? Treść artykułu w żaden sposób nie ma za zadania “nastraszania” czytelnika. Chcemy jedynie zwrócić uwagę na pewien szczegół, pewien bardzo istotny element, coraz częściej – niestety – pomijany w procesie “planowania” stanowiska komputerowego. Mowa tu o tak zwanym “upeesie” (UPS) – czyli o zasilaczu awaryjnym.

Przerwy w zasilaniu w żaden sposób nie służą delikatnym podzespołom komputerowym.

Nagła przerwa – choćby minimalna – w dostawie prądu, może oznaczać podczas pracy na komputerze utratę ważnych danych, czy trwałe uszkodzenie elementów elektroniki sprzętu.

Biorąc pod uwagę niuanse dotyczące indywidualnych przypadków – ciężko określić, co może być gorsze… z pewną jednak ani jedno, ani drugie – w żadnym wypadku nie jest przez użytkowników komputera pożądane. Podstawowym wyznacznikiem w doborze odpowiedniego UPS powinna być ilość czasu, jaki zagwarantuje on nam podczas przerwy w dostawie prądu. Z racji tysięcy możliwych konfiguracji sprzętu komputerowego, niemożliwe jest podanie, ile dany model “utrzyma” komputer, gdy w gniazdku zabraknie elektryczności.

Tej konkretnej informacji – choćby w przybliżeniu – zawsze powinien udzielić nam sprzedawca, u którego zdecydujemy się na zakup. Musi on jednak przedtem – choćby w przybliżeniu – znać specyfikację techniczną naszego komputera; najważniejsze tutaj będą model procesora i karty graficznej (te dwa podzespoły pobierają najwięcej energii). Moc naszego zasilacza awaryjnego nie powinna być mniejsza niż sumaryczna moc urządzeń do niego podłączonych z dodatkowym 20% zapasem.

Przykładowo – komputer z procesorem Intel Core i3 IV generacji i kartą graficzną Geforce ze średniej półki (np. GTX750ti) i dwoma dyskami twardymi z zasilaczem 450W i monitorem LCD potrzebować  będzie UPS o mocy 600 VA (wolteroampów). Zaleca się, by  awaryjny zasilacz pozwolił nam “utrzymać przy życiu” nasz komputer w przypadku awarii przez minimum 5 minut (choć oczywiście – im więcej, tym lepiej)- pozwoli nam to na zapamiętanie zmian we wszystkich używanych plikach i programach.

Większość zasilaczy awaryjnych dostępnych na rynku posiada dźwiękową sygnalizację awarii zasilania sieciowego – powinniśmy zadbać, by nasz zasilacz także był wyposażony w taki system z bardzo prostej przyczyny: przerwy w dostawie prądu nie zawsze są zauważalne, szczególnie gdy siedzimy przed komputerem za dnia, gdy nie potrzebujemy źródeł światła takich jak lampa etc. Brak prądu może nam “umknąć” – tak jak i cała nasz praca nad – przykładowo – pracą magisterską.

{loadposition fb-like-it}

Pamiętajmy: to nie najdroższa karta graficzna i procesor z najwyższej półki będą zapewniać nam codzienne zaufanie do naszego sprzętu komputerowego.

By pracować bez strachu przed utratą danych nie możemy oszczędzać w szczególności na zasilaczu jak i “około komputerowym” osprzęcie zapewniającym ochronę zarówno przed niespodziewanymi zanikami elektryczności, jak i przed przepięciami.  Nawet średniej klasy zasilacz UPS zapewni nam taką ochronę.

W przypadku “sztywno ustalonego” budżetu na nowy komputer – nie warto “przycinać” na jego bezpieczeństwie… A gdy zastanawiamy się jak za 200zł zwiększyć wydajność naszego zestawu – może po prostu zwiększmy naszą pewność co do jego niezawodności? UPS to nie miesięczny abonament za bezpieczeństwo: to jednorazowa inwestycja na długie lata – nie zestarzeje się on tak szybko, jak “topowy” sprzęt dla graczy.

Pamiętajmy, iż w razie przepięcia w instalacji nasz dostawca nie zwróci nam pieniędzy za spalony sprzęt… a jeśli nawet miałby – to nie odda nam kilkuletniej kolekcji zdjęć z naszego dysku….

Autor:

serwis komputerów dell gdańsk
naprawa komputerów hp gdańsk
serwis laptopów sony vaio gdańsk
naprawa komputerów gdańsk
serwis laptopów toshiba gdańsk
<naprawa komputerów acer gdańsk
serwis laptopów asus gdańsk
naprawa komputerów lenovo gdańsk
serwis laptopów samsung gdańsk
naprawa sprzetu amd gdańsk
serwis gigabyte gdańsk
naprawa laptopów cisco gdańsk
naprawa sprzetu nvidia gdańsk
naprawa laptopów intel gdańsk